fb pixel Máme se smát, nebo bát? Hororové parodie plné špatných efektů a černého humoru, které potěší i strašpytly – G.cz
Vyhledávání

Máme se smát, nebo bát? Hororové parodie plné špatných efektů a černého humoru, které potěší i strašpytly

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Máte rádi lekačky, krvesajné upíry, duchy, atmosféru opuštěných chat či prokletých hradů, ale zároveň nejste zrovna Nebojsové? S horory je kříž v tom, že když se berou vážně a jsou dobře udělané, o diváka se při jejich sledování často pokouší infarkt. Naštěstí existuje mnoho hororových parodií/komedií, které umně kombinují takříkajíc to nejlepší z obou světů.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.4.2020, 16:38

Smích a děs vedle sebe

Máte rádi krev, vyhřezlá střeva, strašidelné chaty, hrady, sem tam nějakou lekačku, ale zároveň potřebujete, aby to vyrovnával humor a vy po konci filmu mohli v klidu usnout? Není problém! Existuje celá řada hororových komedií nebo přímo parodií, které kombinují to nejlepší z obou žánrů, takže si na své přijdou i ti největší strašpytlové.

Ano, pravda – filmy, o kterých mluvíme, často obsahují mizerné efekty, srandovní masky, mají kýčovitý scénář plný klišé – jsou to prostě béčka každým coulem. Ale právě to je jejich devízou, právě to z nich dělá zábavnou podívanou, jež potěší i ty, kdo jinak strašidelné filmy odmítají. Vybrali jsme desítku našich oblíbenců, v nichž znalci jistě poznají legendární snímek Ruka zabiják. Jak již název napovídá, Ruka zabiják je o teenagerovi, jehož ruka se zničehonic pomátne a začne vraždit mladíkovy kamarády.

Vyloženě kultovní je pak série Sama Raimiho Evil Dead (nebo chcete-li Smrtelné zlo, ale my tomu českému překladu moc nefandíme), jeden z mála filmů na pokračování, kde je dvojka mnohem lepší než jednička. A když říkáme lepší, tak v tomhle případě myslíme bizarnější, šílenější. Ale o to tady jde. Na Ashe s motorovkou místo ruky prostě nic a nikdo nemá!

Hororové komedie jsou jedna věc, hororové parodie zase druhá, mírně odlišná. Mel Brooks a Leslie Nielsen si v jedné ze svých (pravda, slabších) spoluprací vzali na paškál Brama Stokera a jeho příběh o králi upírů Drákulovi. Ultimátní hororovou parodií je pak pětidílná „sága“ Scary Movie – mišmaš skečů, které zesměšňují žánrová klišé, ale i konkrétní slavné horory a thrillery. První tři díly jsou super, čtvrtý se dá, pětka je skoro nekoukatelná. Ale vždycky se na to večerní domácí kino můžete něčím otupit...

Světlou výjimku v našem seznamu objektivně vlastně dost špatných filmů tvoří Co děláme v temnotách Taiki Waititiho a Jemaina Clementa. Waititi natočil mimo jiné film Thor: Ragnarok a na Oscara nominovaný snímek Jojo Rabbit, Clementa si zase možná pamatujete jako tvůrce vynikajícího sitcomu Flight Of The Conchords. Jejich černá komedie pojednává o tom, jak by to vypadalo, kdyby se vampíři snažili fungovat v moderní společnosti. Skvělý snímek z roku 2014 nyní kreativní dvojka přetavila v neméně povedený seriál, který běžel na HBO GO.

Podobné články

Doporučujeme

Další články