fb pixel Největší hit napsal po smrti syna: Legendární kytarista Eric Clapton se musel vypořádat s heroinem i ztrátou dítěte – G.cz
Vyhledávání

Největší hit napsal po smrti syna: Legendární kytarista Eric Clapton se musel vypořádat s heroinem i ztrátou dítěte

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Eric Clapton přezdívaný Slowhand je právem řazen mezi nejlepší kytaristy v dějinách blues. Britský muzikant dal světu mnoho skvělých skladeb, vykoupil je ale v podstatě celoživotním soukromým trápením. Pokud nebyl nešťastně zamilován do ženy kamaráda, pak bojoval se závislostmi na různých omamných látkách a nakonec i s tragickou smrtí teprve čtyřletého syna. Na druhou stranu - bez ní by nevznikl Claptonův největší hit, balada Tears in Heaven.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.3.2020, 14:56

Eric, ruka pomalá

Představitel bílého bluesu a jeden z nejlegendárnějších kytaristů vůbec - to jsou tituly, kterými se může pyšnit Eric Clapton. Muzikant dnes slaví 75. narozeniny, když se ale podíváme, co má všechno za sebou, je skoro s podivem, že se jich vůbec dožil. Na jeden život toho zvládnul možná až příliš.

Narodil se v anglickém Ripley šestnáctileté Patricii Clapton a pětadvacetiletému kanadskému vojákovi Edwardu Fryerovi, který odešel do boje předtím, než se nemanželský synek narodil. Clapton svého otce nikdy neviděl a paradoxně ani svou matku, svým způsobem. V zájmu uchránění pověsti na malém městě totiž Ericovi prarodiče jemu i okolí tvrdili, že je vlastně jejich synem a Patrcia je jeho starší sestra. Clapton tomu věřil až do puberty, zřejmě ale cítil, že v rodinné skříni je nějaký obří kostlivec, a tak se uzavíral do sebe a introvertně se s příbuzenstvem příliš nesbližoval. Útěchu hledal v hudbě, první kytaru dostal už ve třinácti. Moc mu to s ní ale nešlo, tak se vrátil k pozici posluchače. Zamiloval se do syrových bluesových nahrávek Muddy Waterse či Chucka Berryho, a tak dal v patnácti kytaře znovu šanci. Tentokrát se do toho obul a zjistil, že s trochou snahy se na povrch dere i talent a velká vášeň pro věc. Začal hrát po hospodách a už v šestnácti založil první kapelu.

Ta ale neměla dlouhého trvání a Clapton přešel k The Yardbirds, se kterými nahrál tři alba. Poměrně rychle pronikl na hudební scénu, a to i díky osobitému stylu hraní odposlouchaným od černošských kytaristů a doplněný o vlastní zvuk spočívající v dlouhých „houslových“ tónech. Právě ten mu získal přezdívku Slowhand, tedy "pomalá ruka". První komerční úspěch přišel až v roce 1966. Claptonovi ale stačily čtyři roky, aby mu došlo, že místo kytaristy v kapele není pro něj, a tak se vydal na sólovou dráhu. Spolupracoval ještě s řadou významných kolegů, jinak ale dodnes zůstává solitérem.

Bída a zmar slavných

O tom, co Clapton dokázal udělat se světem hudby, by se dala napsat kniha (ostatně, už jich mnoho existuje). Pojďme si tedy spíš říct, co se dělo takříkajíc za oponou. S úspěchem a slávou se u Claptona začaly projevovat psychické problémy. Měl záchvaty malomyslnosti a bojoval s malou sebedůvěrou, což řešil alkoholem a drogami, především kokainem. Pochopitelně to brzy přerostlo akceptovatelné množství. Řadu koncertů, které v 70. letech odehrál, zvládl Clapton sice naplno, ale sotva při tom stál na nohou. Nepřidávalo mu ani osobní trápení - roky byl totiž bláznivě zamilován do Pattie Boyd, manželky jeho velkého kamaráda a kolegy z branže, "brouka" George Harrisona. O tomhle komplikovaném trojúhelníku si můžete víc přečíst tady:

Clapton propadal depresím a kokain brzy vystřídal heroin. Nejprve ho zkusil párkrát do roka, později se nebál nárazových několikadenních tripů. Zarazila to až sama Pattie, která si nakonec přeci jen vybrala Erica a odešla k němu, když ji na drogách rovněž frčící Harrison už poněkolikáté podvedl. Clapton tak zísal svou životní lásku a to jeho démony zklidnilo. Na chvíli. Boyd se s Harrisonem rozvedla a Claptona si vzala v roce 1979. Byl to ale vztah plný hádek a domácího násilí. I když kytarista překonal heroinovou závislost, alkoholu se nikdy nevzdal. Problém byl i v tom, že se páru nedařilo mít vlastní děti, ať to zkoušel jakoukoliv cestou.

V roce 1984 si Clapton začal s rovněž vdanou Yvonne Kelly, která mu porodila dceru Ruth. Že je to Claptonův nemanželský potomek se před tiskem podařilo tajit až do roku 1991. Další ratolest, syna Conora, si Clapton upletl s italskou modelkou Lory Del Santo a to už Pattie nevydržela. Ti dva se konečně rozvedli po devíti letech vzájemného trápení v roce 1988. A aby toho nebylo málo, o několik let později přišla další rána; teprve čtyřletý Conor nešťastnou náhodou vypadl z okna ložnice v 53. patře newyorského mrakodrapu. Smrt syna Claptona hluboce zasáhla. Stáhl se do sebe a z veřejného života, zároveň ale napsal svou možná nejslavnější píseň, baladu Tears in Heaven...

Tak krutá osudová rána hudebníka zřejmě donutila přehodnotit celý svůj životní přístup. Sedm let se věnoval tvorbě a sám sobě, ve snaze se z toho všeho vylízat. Pak, roku 1998 potkal na večírku po koncertě tehdy už třiapadesátiletý muzikant teprve dvaadvacetiletou Meliu McEnery. Padli si do oka a začali spolu randit. Vztah se jim podařilo tajit rok, poté se k němu Clapton veřejně přiznal a v roce 2002 se vzali. Jsou spolu dodnes a mají tři dcery; Julie Rose, Ellu May a Sophie Belle. Zdá se, že nakonec svůj happy end našel přeci jen i Eric Clapton.

Podobné články

Doporučujeme

Další články