fb pixel Běloruská divočina: Lukašenkova pohřešovaná konkurentka se našla, to nejhorší zemi teprve čeká – G.cz
Vyhledávání

Běloruská divočina: Lukašenkova pohřešovaná konkurentka se našla, to nejhorší zemi teprve čeká

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Protesty v Bělorusku pokračují i třetí den po zveřejnění výsledků pochybných voleb, které očividně zmanipuloval diktátor Lukašenko, aby si udržel moc. Podle Ústřední volební komise Běloruska totiž Lukašenko získal 80,2 % hlasů, zatímco jeho hlavní protikandidátka Svjatlana Cichanouská jen 9,9 %. Podle reakcí demonstrantů se však zdá, že ve skutečnosti to dopadlo přesně naopak.

Martin Miko
Martin Miko 11.8.2020, 11:42

Běloruské protesty budou pokračovat

Ani třetí den po znovuvyhlášení Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem se situace v zemi neuklidnila. Celé volby doprovázely pochybné praktiky tamního režimu, které zahrnovaly například zatýkání opozičních kandidátů, zákaz účasti nezávislých kontrol u voleb nebo zatýkání novinářů a osob, které by mohly vyvolávat konflikty. Těm se Bělorusko nevyhlo a ihned po vyhlášení výsledku začaly monutné protesty v Minsku, které se policie snaží potlačit i za pomoci slzného plynu, gumových projektilů, vodních děl a zábleskových granátů. Policie zatkla přes 3 tisíce demonstrantů.

V souvislosti s výsledky voleb se řešil i osud hlavní protikandidátky Svjatlany Cichanouské, která byla od vyhlášení výsledků voleb pohřešovaná. Sociálními sítěmi kolovala zpráva o tom, že nikdo neví, kde se nachází. Navíc nebylo možné ji telefonicky kontaktovat, jak oznámila agentura Reuters. Nakonec se ukázalo, že Cichanouská je na bezpečném místě v Litvě. Na Twitteru to prozradil ministr zahraniční Litvy Linas Linkevičius. Cichanouská se přitom stala prezidentskou kandidátkou v podstatě omylem. Její manžel Sjarhej Cichanouský je známý běloruský bloger, který se postavil do čela opozice s cílem zvítězit nad Lukašenkem, ale před volbami byl uvězněn, a proto se jeho žena rozhodla kandidovat místo něj.

V Bělorusku se hovoří i o zahájení celostátní stávky, která by v zemi způsobila totální chaos. Celým Twitterem kolují drsná videa a fotografie, které zachycují střet protestantů s policií. Podle agentury TASS běloruský prezident Lukašenko prohlásil, že nedovolí rozdělení země, a navíc tvrdí, že demonstranti jsou ovládáni lidmi z České republiky, Velké Británie a Polska. Na druhou stranu Lukašenko tak trochu „zapomněl“ zmínit, že internet je v zemi z 99 % zablokován a nefungují ani sociální sítě. Takto popisuje situaci jeden z uživatelů Twitteru, kterému se podařilo připojit na VPN.

Naši politici chování běloruské policie odsuzují a český ministr zahraničí Tomáš Petříček se od podezření z organizování demonstrací v zemi distancoval. Celou situaci odsoudil z dovolené v Řecku i český premiér Andrej Babiš. „Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří. Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii,“ napsal Babiš na svém Twitteru.

Záběry a neoficiální zprávy z Běloruska nás naopak přesvědčují o tom, že protesty v zemi se teprve rozjedou. Je velmi pravděpodobné, že v zemi teprve začne boj o demokracii, která je Lukašenkovým režimem tvrdě utlačována. Bělorusové chtějí změnu, ale vybojovat ji bude velmi těžké.

Podobné články

Doporučujeme

Další články