fb pixel
Vyhledávání

Beatles znovu přepsali historii: Legendární kapela vydala 53 let po rozpadu novou píseň, podíleli se na ní všichni čtyři členové

Zdroj: ingen uppgift - Scanpix, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22219792

Po dlouhých přípravách vydala legendární skupina The Beatles dne 2. listopadu novou píseň, která byla označena zbývajícími dvěma členy za „poslední“. Jmenuje se Now and Then a její vznik lze datovat již na konec sedmdesátých let.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 3.11.2023, 14:05

Now and Then

Příběh nové a poslední písně skupiny The Beatles s názvem Now and Then trval neuvěřitelných 45 let. První takty totiž napsal John Lennon již na konci sedmdesátých let ve svém domově v New Yorku v Dakota Apartments.

Zde pořídil a nahrál také demo písně, které později po jeho nečekané smrti poskytla spolu s dalšími písněmi (Free as a Bird, Real Love, Grow Old With Me) zbývajícím členům kapely Lennonova žena Yoko Ono.

V devadesátých letech se tak tři legendární brouci sešli, aby znovu „všichni čtyři“ vytvořili nový materiál. V případě písní Real Love a Free as a Bird se tak opravdu povedlo, ovšem u Now and Then nešlo dost dobře oddělit a „vyčistit“ Lennonův hlas od hlasitého piana.

Umělá inteligence

Vydány byly tedy dvě nové písně a od Now and Then dali nakonec Beatles ruce pryč. Nedokončená píseň zůstala ležet ladem, v roce 2001 pak opustil zbývající členy kapely i George Harrison, jenž ve věku 58 let zemřel po „souboji“ s rakovinou.

Postupem času si Paul McCartney začal opět pohrávat s myšlenkou, že by píseň s bubeníkem Ringem mohli dokončit, pořád však vyvstával problém nekvalitní demo nahrávky. Píseň se tak nakonec podařilo dokončit a vydat až v letech 2022 a 2023, 45 let poté, co ji John Lennon nahrál jako demo nahrávku u sebe doma.

O tuto skutečnost se z velké části zasloužil režisér Peter Jackson (Pán prstenů, Hobit) a jeho tým, který při tvorbě dokumentu Get Back (2021) vytvořil speciální program založený na umělé inteligenci a strojovém učení. Díky tomuto programu se podařilo z původní demo nahrávky dokonale izolovat Lennonův hlas.

Autentická nahrávka

Cesta k cíli se tak výrazně zkrátila. Ringo dodělal bicí, Paul nahrál své basové party a postaral se o celkové aranžmá, použila se i Georgova práce, celou písní se pochopitelně nese Johnův hlas a o orchestr se postaral Giles Martin, syn sira George Martina, producenta Beatles, jemuž je nejčastěji přezdíváno „fifth Beatle“ (pátý Beatle). Vše do sebe zapadlo.

Beatles tak znovu přepsali historii. 53 let po rozpadu, 43 let po smrti Johna Lennona a 22 let po smrti George Harrisona kapela dokázala vydat novou píseň – nový autentický materiál, na kterém se podíleli všichni čtyři členové. Vzhledem k faktu, že Beatles byli vždy pionýry nových způsobů nahrávání a nových technologií, je jen příhodné, že se ve velkolepém návratu zjevili právě za pomocí nejmodernějších technologií, přesto dle svého a se svým nenapodobitelným rukopisem.

Zdroj: BBC, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články