fb pixel Napsal ji při snídani a po obědě nahrál: Jak John Lennon složil píseň „Instant Karma“ za jediný den – G.cz
Vyhledávání

Napsal ji při snídani a po obědě nahrál: Jak John Lennon složil píseň „Instant Karma“ za jediný den

Zdroj: Peter Fordham - Billboard, 18 September 1971, page 36, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17501400

„Napsal jsem ji u snídaně, po obědě nahrál a na večeři jsme ji vydali.“ Těmito slovy popsal John Lennon příběh své písně ‚Instant Karma‘, jednoho z nejpamátnějších singlů, který se objevil ještě před oficiálním rozpadem Beatles.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 28.1.2023, 11:28

Instant Karma

Jedinou nadsázkou v Lennonově popisu písně byla část o večeři – Instant Karma byla totiž ve skutečnosti zveřejněna až 13 dní poté, co ji John Lennon během jediného dne, v úterý 27. ledna roku 1970, složil a nahrál.

Dle všech měřítek to byla jedna z nejrychleji vydaných popových písní, která kdy přišla na hudební trh. Instant Karma vznikla v bouřlivém období Johna Lennona i kapely, kterou právě opouštěl. Beatles strávili větší část roku 1969 rozhodováním, zda jsou ještě kapelou.

Přerušili právě započaté nahrávání a zrušili plány na první živá vystoupení po více než třech letech. Materiál pro obě poslední alba skupiny – Abbey Road a Let It Be – byl nahrán v tomto roce, ale Let It Be zůstalo nevydané a bez dohodnutého producenta.

Konec Beatles

Lennon se mezitím vydal novým směrem. Skladba „Give Peace a Chance“, nahraná během slavné „postelové noci“ v červnu 1969 již vyšla pod záštitou kapely „The Plastic Ono Band“, stejně jako „Cold Turkey“, Lennonovo zdrcující vyprávění o tom, jak se v témže roce zbavil závislosti na heroinu.

V lednu 1970 odešel Lennon z Beatles a Plastic Ono Band se tak stalo jediným hudebním tělesem, jehož byl v tu chvíli součástí. Nahrávání 27. ledna vzniklo velice spontánně. Lennon toho rána napsal píseň a jak sám řekl: „Věděl jsem, že mám hitovku.“

Phil Spector

Co však zajistilo dokončení desky ještě téhož dne a poskytlo jí excelentní zvuk, bylo nečekané objevení Phila Spectora ten večer ve studiu EMI. Po několika zkouškách pod Spectorovým vedením řekl Lennon: „Najednou jsme vešli do místnosti a slyšeli, co s tím udělal… bylo to fantastické. Znělo to, jako by tam hrálo padesát lidí.“

Lennonova spokojenost s výsledkem vedla přímo k tomu, že Spector převzal pod svoji taktovku spící projekt Let It Be – což nakonec ještě před oficiálním rozpadem Beatles vrazilo další klín mezi Lennona a McCartneyho.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články