fb pixel Václav Klaus a jeho éra: Krádež pera, atentát „kuličkovkou“ i amnestie za 18 miliard
Vyhledávání

Báječná léta s Václavem Klausem: Krádež pera, atentát „kuličkovkou“ i amnestie za 18 miliard

Zdroj: Profimedia.cz

Před 15 lety, tedy 15. února 2008, byl podruhé zvolen prezidentem ČR ekonom, prognostik, bankovní úředník, spoluzakladatel ODS a dlouholetý úspěšný politik Václav Klaus. Soupeřem v cestě na Hrad mu byl Jan Švejnar, který si získal zastání i u našeho prvního prezidenta Václava Havla. Ve třetím kole to však nakonec se ziskem 141 hlasů obhájil Klaus. Pak nastalo období, jež se do historie zapsalo i kvůli „ukradenému“ protokolárnímu peru v Chile, založení Institutu Václava Klause a především kvůli vyhlášení amnestie.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 15.2.2023, 01:06

Vzpomínka na Václava Klause

Málokdo si pamatuje první prezidentské období Václava Klause, ale to druhé má v paměti každý. Člověku v podstatě přišlo, že tehdy tušil, že se stane hlavou státu podruhé. Ostatně není se čemu divit, když měl proti sobě v roce 2008 poměrně lehké soupeře. Jenže úplně tak snadné to nebylo. Klaus nakonec porazil Janu Bobošíkovou, kterou nominovala KSČM, a po třech kolech i Jana Švejnara. Tehdy ještě neexistovala přímá volba prezidenta, takže o tom, kdo bude hlavou státu, rozhodoval Parlament ČR. Nicméně i tak volby doprovázel skandál, jenž se týkal poslanců Ivana Langera a Martina Bursíka. Naštvaného Langera tehdy zachytily kamery, když prohlašoval: „Tak já ti povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet.“ Prohlášení se stalo terčem mnoha otazníků a otázek, koho a čeho se tato slova týkala.

Velmi zásadní z hlediska PR byl pro Českou republiku i takzvaný „chilský incident“, který se odehrál v dubnu 2011 během prezidentovy návštěvy v Chile. V podstatě se jednalo o to, že si prezident Václav Klaus po podpisu smlouvy o cestovním ruchu mezi ČR a Chile vzal protokolární pero a následně si ho strčil do kapsy. Poté se začal usmívat. Vše natočily kamery a z videa se stal celosvětový hit. V kontextu se v podstatě nic nestalo, ale způsob, kterým si tehdejší prezident odnesl psací pomůcku z tiskové konference, byl velmi komický. Například na YouTube má tato „krádež“ pera hned několik milionů zkouknutí.

Začátkem roku 2012 se Václav Klaus se svými syny a kancléřem rozhodl založit Institut Václava Klause, který měl sloužit a dodnes slouží k dokumentaci, výzkumu a propagaci života a díla dnes již bývalého prezidenta. Vznik institutu byl inspirován prezidentskými knihovnami bývalých státníků USA. Tato instituce vzbudila pozornost v médiích především tím, že se o finanční podporu projektu primárně postaral tragicky zesnulý nejbohatší Čech Petr Kellner, jehož PPF banka je dlouhodobě největším dárcem. Na provozu této obecně prospěšné společnosti se podílí například také Ladislav Jakl nebo europoslanec Ivo Strejček.

V září 2012 se prezident Václav Klaus dostal do všech médií, když navštívil Chrastav na Liberecku, kde na něj neznámý muž spáchal „atentát“ airsoftovou zbraní. Prezidentovi se naštěstí nic nestalo, nicméně „teroristovi“ se podařilo poukázat na špatnou ochranku naší hlavy státu. On sám prý chtěl upozornit na špatný stav politické scény v ČR. Za svůj čin nakonec dostal 6 měsíců odnětí svobody podmíněně. Pokud vás zajímá, jak to celé bylo, doporučujeme vám si přečíst následující článek.

Pomyslným vrcholem Klausova druhého období byla amnestie vyhlášená Václavem Klausem dne 1. ledna 2013 u příležitosti vlastního novoročního projevu. Svým rozhodnutím hromadně omilostnit některé z odsouzených a zastavit mnoho trestních řízení pomohl mnoha špatným lidem, za což ho někteří občané dodnes nenávidí. Celkově svou amnestií pomohl zrušit zhruba 111 tisíc trestů, které se týkaly i například mnoha známých osobností. Amnestie se dotkla například zpěvačky Dary Rolins, jež srazila seniora, nebo také předsedy DSSS Tomáše Vandase, jenž měl podmínku. Lidem vadilo, že bylo zastaveno trestní stíhání u lidí, kteří za sebou měli několikaleté kauzy, v nichž se točily desítky a stovky milionů korun. Podle Nadačního fondu proti korupci byla na základě této amnestie způsobena škoda ve výši nejméně 18,6 miliard korun.

Po odchodu Václava Klause z Hradu se stal prezidentem v přímé volbě Miloš Zeman. Ten do své funkce v pořadí třetího prezidenta České republiky nastoupil 8. března 2013.

Podobné články

Doporučujeme

Další články