Konec volebního období a blížící se další sněmovní volby jsou vždy vhodným časem na to ohlédnout se za uplynulými čtyřmi lety a bilancovat nad činností politické reprezentace. Více než kdy jindy máme jedinečnou příležitost zavzpomínat na předvolební sliby, které vynesly dané politiky do Poslanecké sněmovny a zhodnotit, do jaké míry došlo na jejich naplnění.
Předvolební slogany zřídkakdy utkví v paměti. Za uplynulých několik let si možná vzpomeneme tak leda na zesnulého Stanislava Grosse, který to myslel upřímně a po několika měsících musel rezignovat, jelikož se provalilo, že financování jeho nemovitostí nebylo tak křišťálově čisté, jako tvrdil. Jesli někdo se svým sloganem zaujal ve volbách v roce 2013, pak to byl Andrej Babiš a jeho hnutí ANO.
Politický marketing je jednou z nejsilnějších stránek Babišova hnutí ANO. Díky tomu, že v jeho službách pracují největší experti v oboru, je Babiš nepsaným králem marketingu i sociálních sítí. Zajisté si vzpomínáte na to, když na billboardech hnutí ANO v létě a na podzim před čtyřmi lety stála památná věta: "Nejsme jako politici, makáme." Jaká je realita poté, co má Andrej Babiš za sebou téměř celé volební období?
V rozhovoru těsně po svém zvolení Babiš kritizoval tradiční politiky, protí kterým se dodnes s oblibou vymezuje, že nechodí do práce, flákají se a ve sněmovně mají maximálně 40% účast. "Já tam budu určitě pracovat pro voliče!" Provolával z plna hrdla Babiš. Pokud se podíváme na veřejně dostupnou statistiku hlasování jednotlivých poslanců, nevychází to pro Babiše vůbec dobře.
Ke dnešnímu dni Andrej Babiš hlasoval 2985x, což v celkovém počtu hlasování, které na půdě Poslanecké sněmovny proběhly, znamená 39,1% účast. Babišovi se tak nepodařilo dosáhnout ani hranice, kterou u svých konkurentů označoval za příliš nízkou a označoval jí za flákačství. Na 42,2% hlasováních byl Babiš omluven a k 18,7% se vůbec nepřihlásil. Špatnou zprávou pro Babiše je i to, že jeho dva největší političtí oponenti Miroslav Kalousek a Bohuslav Sobotka dosahují lepších výsledků než on sám.
Oprávněnou námitou je fakt, že Babiš byl ministrem financí a tudíž měl více práce s agendou na vládě nežli s tou poslaneckou. Zde se ale sluší zmínit, že Bohuslav Sobotka jako premiér toho musel stíhat ještě více a jeho účast na hlasováních dosáhla 48,6%. Očividně tedy jde stíhat jak povinnosti poslance, tak člena vlády, stačí jen chtít a při pohledu na čísla, která nelžou, to vypadá, že Babišovi se moc nechtělo. V následujícím volebním období by se tak měl spíše než na sliby zaměřit na jejich plnění.
A TADY si přečtěte, jak Bohuslav Sobotka ničí český sport.