V podstatě squatting
Agrofert využívá více něž 1700 hektarů půdy, kterou nevlastní. Pozemky mají nejasného majitele, jednotlivým společnostem z holdingu nepatří, ani si je nepronajímají. Přesto je využívají a navíc na ně pobírají dotace. S informací přišel Radiožurnál. Neoprávněné užívání pozemků podle jejich propočtů sahá do doby, kdy byl Babiš ještě majitelem Agrofertu a zároveň ministrem financí.
Babiš Agrofert začátkem února 2017 svěřil do dvou svěřeneckých fondů, jinak by buď musel skončit v politice, nebo by společnosti nesměly čerpat dotace. Správci fondů se stali jeho kolegové z Agrofertu a dohlíží na ně jeho manželka Monika, má o nich tedy neustále zásadní přehled. K této squattující kauze se odmítl vyjádřit.
Podle předsedy představenstva ZAS Podchotucí (společnosti, která je součástí Agrofertu) Martina Wiehla, je chyba v systému, pochopitelně. „To měly řešit vlády předtím, to je bordel, tady se 27 let nic nedělalo. Náš šéf tam je až teďka,“ řekl Rozhlasu. Myslíte, že se všem v Agrofertu rozdává Babišova příručka modelové komunikace s médii pro chvíle krize?
Každopádně, podle několika právníků, které Český rozhlas oslovil, se jasně jedná o protiprávní využívání cizího pozemku a jednoznačné bezdůvodné obohacení. Premiér by měl možná vyrazit na pražský Žižkov, kde by se o dalším postupu mohl poradit s provozovateli Autonomního sociálního centra Klinika, kteří s takovými nařčeními bojují už několik let. Vzhledem k tomu, že Klinika je ale o něčem úplně jiném než Agrofert, ale společnou řeč asi fakt nenajdou.
A tady čtěte o další babišovské kauze, Čapím hnízdě.