fb pixel Atomová bomba pro Erdogana? Vlhký sen Turecka by se mohl bohužel stát realitou! – G.cz
Vyhledávání

Atomová bomba pro Erdogana? Vlhký sen Turecka by se mohl bohužel stát realitou!

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož země je v současné době ve válečném stavu, už delší dobu touží po atomové době. Již v září 2019 si přitom v rámci projevu v rámci setkání své politické strany AKP stěžoval, že je nepřijatelné, aby mu v tom ostatní velmoci bránili. Získání jaderné zbraně by přitom Turecku upevnilo válečnou pozici, o což samozřejmě nikdo ve světě a v Evropě pak zvlášť, nestojí. Nesmí se zapomenout ani na fakt, že Turecko disponuje jednou z nejsilnějších armád vůbec a je členskou zemí NATO.

Martin Miko
Martin Miko 22.10.2019, 11:27

Turecko chce atomovku

Současný válečný stav na severu Sýrie mezi Turky a Kurdy doprovází další nepříjemná fakta, která se postupně odkrývají. Tureckému prezidentovi se například dlouhodobě nelíbí fakt, že jeho země nedisponuje žádnou atomovou bombou, ačkoliv například Izrael ji má. Vzpomeňme si na zářijový vnitrostranický sraz AKP, kde si Erdogan stěžoval na to, že mu světové velmoci brání ve vlastnictví jaderných zbraní. Turecký „sultán“ samozřejmě neváhá a EU vyhrožuje tím, že pustí uprchlíky do Evropy, což mu zřejmě funguje a soustavně prochází.

„Některé země mají rakety s jadernými hlavicemi, a ne jednu nebo dvě. Ale říkají nám, že my je nemůžeme mít. To nemohu akceptovat,“ prohlásil v září Erdogan a rovněž nezapomněl zdůraznit, že některé země mají dokonce několik tisíc raket s jadernými hlavicemi. Podle něj jich má Rusko dokonce 12 500 a USA 15 000. Erdogan se následně ohrazoval tím, že znakem vyspělého státu je i její jaderný arzenál. Realita je však taková, že většina zemí G8 jadernými zbraněmi nedisponuje.

Ačkoliv je Turecko vázáno mezinárodní smlouvou z roku 1970 o nešíření jaderných zbraní, a v roce 1993 se dokonce rozhodlo, že nebude jaderné zbraně ani testovat, tak se hovoří o tom, že by turecký prezident rád nějakou tu jadernou bombu vlastnil. Dokonce se hovoří o tom, že Turecko by chtělo mít vlastní jaderný program, a taky k němu má poměrně snadnou cestu. Disponuje například vlastními výzkumnými reaktory i uranem. Ruská společnost Rosatom dokonce v Turecku staví první jadernou elektrárnu. Odpad z jaderných elektráren přitom lze využít pro výrobu zbraní, jenže za tím vším je poměrně dlouhá cesta trvající i několik let. Takže bude jednodušší si jadernou bombu prostě koupit.

Na území Turecka se přitom v současné době nachází 50 atomových bomb, které jsou ve vlastnictví USA. Bomby jsou uskladněny na americké letecké základně, jenže nyní když je atmosféra z důvodu invaze tureckých vojsk do Sýrie nevyzpytatelná, mohlo by se jednat o další důvod konfliktu. Deník New York Times před pár dny upozornil na to, že kdyby se USA rozhodly bomby ze země vzhledem k současné situaci odvézt, jednalo by se o gesto, které by ukončilo jejich spojenectví s Tureckem.

A pokud by vás zajímalo, jaký měl život současný turecký prezident Erdogan, doporučujeme vám si přečíst článek, ve kterém se například dozvíte, že chtěl hrát profesionálně fotbal a stát se politickým odbojářem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články