fb pixel Kdyby ho nechali kopat do meruny, mohlo být na Blízkém východě všechno jinak: Diktátor Erdogan chtěl být původně fotbalistou – G.cz
Vyhledávání

Kdyby ho nechali kopat do meruny, mohlo být na Blízkém východě všechno jinak: Diktátor Erdogan chtěl být původně fotbalistou

+ DALŠÍ 1 FOTKA

O tureckém vládci Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, který byl v zemi v roce 2014 zvolen jako historicky první prezident v přímé volbě, toho čteme v posledních dnech kvůli násilné invazi do Sýrie poměrně hodně. Kdo je tento mocný muž, který minulou středu svolil k boji proti kurdským milicím?

Martin Miko
Martin Miko 16.10.2019, 10:40

Ze dna až na vrchol

Recep Tayyip Erdogan se narodil před 65 lety v tureckém Istanbulu, kde navštěvoval náboženskou školu. V mládí si přivydělával pouličním prodejem zboží v chudé čtvrti, avšak jeho snem bylo stát se profesionálním fotbalistou, což se mu nepodařilo. Posléze se prosadil v islámském politickém hnutí, což ho nakonec dostalo do vězení, kde strávil 4 měsíce za to, že veřejně recitoval nevhodnou báseň.

Co se týče působení v politice, začal se profilovat jako konzervativní demokrat, který pochází z islamistického politického zázemí. V roce 1994 se mu podařilo stát se starostou Istanbulu a o 8 let později, když kandidoval se stranou Právo a spravedlnost (AKP), na plné čáře zvítězil v parlamentních volbách a stal se premiérem. Celkem se mu podařilo parlamentní volby vyhrát třikrát za sebou, to se před ním nikomu nepovedlo. V každých volbách navíc získával stále větší a větší podporu voličů, za což částečně vděčil i hospodářskému růstu.

Erdogan se v roce 2014 rozhodl, že zkusí štěstí v boji o prezdientské křeslo Turecké republiky a v historicky první přímé volbě i zvítězil. Opoziční novináři však jeho konzervativní demokracii označují za diktátorství. V některých kruzích si dokonce vysloužil pojmenování „sultán“. Ptáte se proč? Má to mnoho důvodů. Na Erdoganovi je zvláštní, že například neuznává Kyperskou republiku, ačkoliv se jedná o zemi, která je státem EU. Severní Kypr okupují dlouhodobě turečtí vojáci a podle Erdogana je nepřijatelné, aby ostrov opouštěli.

V Turecku se rovněž nesmí používat slovo genocida. Sám Erdogan ho totiž zakázal, a kdo to poruší, tomu hrozí vězení. Je zajímavé, že ačkoliv je Turecko státem, který patří do NATO, disponuje armádou, ve které se nachází zhruba 20 tisíc radikálních vojáků z islámského státu.

Když se v červenci 2016 pokoušeli rebelové v Turecku o vojenský převrat, rozhodl se Erdogan, že bude jednat. Zahájil obrovské čistky ve všech bezpečnostních složkách, včetně policie, armády, státní správy a justice. A dokonce i ve školství. Od července do září 2016 byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, který omezoval svobodu slova a shromažďovací právo. V rámci výjimečného stavu bylo uzavřeno přes 1000 soukromých škol, zrušeno přes 1200 spolků, zakázáno 19 odborových srazů a znemožněno 15 univerzitám svobodně fungovat. Během následujících tří let bylo zatčeno přes 77 tisíc lidí. Celý puč tak Erdogan dokázal obrátit ve svůj prospěch a ještě upevnit svou pozici.

To není ale všechno. V roce 2017 například Erdogan schválil učební osnovy pro základní školy, v rámci kterých se turecké děti přestaly učit o evoluci podle Charlese Darwina. Argumentem pro toto rozhodnutí bylo, že se jedná o diskutabilní a kontroverzní téma, které je pro žáky příliš komplikované. Evoluci tak od letošního roku probírají až na vysokých školách. Ministerstvo školství v Turecku se naopak víc zaměří na výuku náboženství.

A zde si přečtěte, že si Donald Trump založil účet na Twitch.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články