Andrej Babiš má více peněz než Donald Trump, nejbohatším Čechem je však pořád Petr Kellner

Obrázek uživatele Martin Miko
07.3.2018, 11:03

Zatímto majetek a zisky premiéra v demisi Andreje Babiše každoročně stoupají, tak majetek amerického prezidenta Donalda Trumpa značně klesá. Oproti loňskému roku si Trump pohoršil o 400 milionů dolarů. Dle časopisu Forbes je mezi Čechy hned 6 dolarových miliardářů, kterým dlouhodobě vévodí Petr Kellner. Kromě Babiše a Kellnera se povedlo předběhnout Trumpa například i českému podnikateli Karlu Komárkovi.

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je nejbohatším člověkem světa

Letošní rok v žebříčku časopisu Forbes, který každoročně zaznamenává nejbohatší lidi planety, s sebou přinesl hned několik překvapivých novinek. Dlouhodobě nejbohatší člověk světa Bill Gates byl sesazen zakladatelem a majitelem Amazonu Jeffem Bezosem, který svým majetkem překonal hodnotu neuvěřitelných 100 miliard dolarů, což se nikdy nikomu před ním nepovedlo. Aktiva Jeffa Bezose jsou momentálně na 112 miliardách, což je o třetinu více než loni. Druhé místo obsadil zakladatel firmy Microsoft Bill Gates s majetkem 90 miliard dolarů. Ten však pravidelně podstatnou část svých zisků posílá na charitu a dobročinné účely. Na třetím místě je americký investor Warren Buffett, jehož majetek je odhadován na 84 miliard dolarů.

Dle časopisu Forbes, který každoročně sestavuje žebříček nejbohatších lidí světa složený z dolarových miliardářů, je ten letošní neobvykle dlouhý. Na žebříčku je totiž hned 2208 osob, a z toho hned šest Čechů.

Andrej Babiš je bohatší než Donald Trump

V českých vodách se tradičně nejvíce daří zakladateli PPF Petru Kellnerovi, který disponuje majetkem ve výši 15,5 miliard dolarů, čímž je považován za 88. nejbohatšího člověka na světě. V minulém roce však v první stovce nejbohatších lidí neumístil. Druhým nejbohatším Čechem je premiér v demisi Andrej Babiš s majetkem zhruba 4,6 miliardy dolarů. Na třetím místě se mezi šesticí českých dolarových miliardářů objevil Karel Komárek, který kromě Sazka Group vlastní také cestovní kancelář Fischer a další společnosti, které se zaměřují na zemní plyn, průmysl nebo ropu. Mezi Čechy se umístil i Radovan Vítek, spoluvlastník fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský a energetický magnát Pavel Tykač.

Zajímavé je srovnání, ve kterém dokonce tři čeští miliardáři předhonili amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výše Trumpova majetku je zhruba 3 miliardy dolarů, což je zhruba o půl miliardy méně než v loňském roce.

A zde je 6 důvodů, proč je lepší být chudý než bohatý.


Komentáře