fb pixel
Vyhledávání

„Americký papež“ Billy Graham: muž, se kterým se radilo 12 amerických prezidentů od Trumana až po Trumpa

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnes je to přesně 105 let, co se narodil nejslavnější americký pastor – muž, jehož jméno zná každý Američan. Je jím reverend Billy Graham. Kněz, který otevřeně odmítal rasovou segregaci, duchovní poradce 12 amerických prezidentů, patřil k nejvlivnějším osobnostem amerického života ve 20. století.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 6.11.2023, 15:45

Od Tarzana ke knězi

Reverend Billy Graham se narodil 7. listopadu 1918 na farmě v Severní Karolíně. Už jako kluk velice rád četl – jeho nejoblíbenější knížkou byl Tarzan. S tou se pojila i jeho další dětská kratochvíle, křik. Malý Billy ze všeho nejradši pobíhal po otcově farmě, lezl na stromy a jako správný opičí chlapec se bouchal do hrudi a křičel, což prý strašilo zvířata až na sousedovic farmě. Jeho otec později tvrdil, že právě Billyho zvučný hlas ho vedl k tomu, aby se stal kazatelem. To, a setkání s putujícím evangelickým knězem, který mladého Grahama tak nadchnul, že se nechal vysvětit knězem a stal se evangelikálním pastorem.

V roce 1949 se Graham poprvé dostal do povědomí široké veřejnosti, když se rozhodl uspořádat sérii kázaní na velkých parkovištích v Los Angeles. Původně skromná akce se změnila v několikatýdenní událost a rázem se z neznámého kněze stala celonárodní hvězda. Tehdy začal Graham organizovat své slavné „křížové výpravy“ – velká kázání, která se pro masivní zájem lidí odehrávala na stadionech či v arénách. V podstatě se tak z Billyho Grahama stala křesťanská obdoba rockové hvězdy a jeho vystoupení byla doslova legendární – během toho největšího v roce 1996 promluvil Billy Graham skrze televizní obrazovky k více než 2,5 miliardám lidí po celém světě. V roce 1999 ho Američani v anketě zvolili za 7. nejobdivovanějšího člověka 20. století – o jedno místo před papežem Janem Pavlem II.

Bojovník za rovná práva

Popularitu si vysloužil svým nesmírně poutavým, ale především lidským přístupem. Snažil se lidem dávat naději a vysvětloval jim, aby si z Kristova učení brali hlavně lásku jeden k druhému. Američané ho tak brali jako morální autoritu, na kterou se mohou v těžkých chvílích obrátit. Největší uznání si pak reverend Graham vysloužil v 60. letech, kdy se spolu s Martinem Lutherem Kingem stal jedním z největších bojovníků za práva Afroameričanů. Už v 50. letech odmítal kázat na segregovaných akcích a později tvrdě odsuzoval apartheidistický režim v Jižní Africe. S Kingem Grahama pojilo i důvěrné přátelství; když byl v roce 1963 King zatčen a poslán do vězení za organizování demonstrací, byl to právě Billy Graham, kdo za něj zaplatil kauci.

Slavný byl ale i za hranicemi USA – od Německa přes Rusko až po Severní Koreu. V roce 1982 dokonce navštívil i komunistické Československo. Státní orgány mu sice nedovolily uspořádat kázání na stadionu, přesto během své návštěvy promluvil v Praze, Brně i Bratislavě, kde vyzval k jadernému odzbrojení a světovému míru.

Nejlepší přítel prezidenta

Billy Graham byl také velice častým návštěvníkem Bílého domu – všichni američtí prezidenti počínaje Harrym Trumanem se s ním pravidelně scházeli, kdykoliv si potřebovali promluvit či hledali radu. Nejbližší přátelství ho pojilo s prezidentem Lyndonem Johnsonem, který dokonce navrhoval udělat z Grahama člena svého kabinetu. Graham oficiální post skromně odmítl, nicméně později řekl, že za doby Johnsonova vládnutí se s prezidentem scházel v Bílém domě tak často, že si začal připadat jako v hotelu. Mimořádně vřelé vztahy měl reverend i s dalšími obyvateli Oválné pracovny v roce 1983 mu Ronald Reagan za jeho činy udělil Prezidentskou medaili svobody. A když se v roce 1997 provalil poměr Billa Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou, byl to právě Graham, za kterým se Clinton vydal pro radu. Na konci svého života se reverend Graham setkal i s Donaldem Trumpem – bývalý americký prezident se ještě v roce 2013 zúčastnil oslavy Grahamových 95. narozenin.

„Americký papež“ Billy Graham zemřel v požehnaných 99 letech. A jak si budou Grahama pamatovat budoucí generace? Napovědět nám může scénka z futuristické komedie Spáč, ve které ukazuje Woody Allen lidem z budoucnosti fotografie slavných lidí své doby a snaží se jim vysvětlit, o koho jde – v jeden moment zvedne fotku reverenda Grahama a prohlásí: Tohle je reverend Billy Graham, hodně populární kazatel. Byli s Bohem kámoši, chodili totiž oba ke stejnému krejčímu.

A tady si přečtěte portrét Vojtěcha Trapla, normalizačního Spielberga a nejhoršího českého režiséra. Jeho filmy musíte vidět, pokud sami sebe nenávidíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články