fb pixel
Vyhledávání

Americká ekonomika zaznamenala silný otřes, vyhlídky jsou ale nadějné

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle předsedy Federálních rezerv Spojených států Jeromea Powella ekonomická situace země není dobrá, ekonomika se může propadnout až o čtvrtinu, ale zahojena by měla být nejpozději do konce příštího roku.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.5.2020, 15:46

Beranidlo viru

Spojené státy byly koronavirem zasaženy velice těžce. A to nejenom po zdravotní stránce, ale i po té ekonomické. Už tradičně se země rozdělila na dva tábory s více či méně radikálními členy. Jedna část volá po okamžitém zrušení restrikcí a znovunastartování ekonomiky, ta druhá chce nejdřív vyřešit zdravotní potíže a potom řešit peníze. Jako všude jinde, i v USA je odpověď na otázku rozvolňování pravděpodobně někde uprostřed.

Předseda Federálních rezerv Spojených států Jerome Powell patří do té první kategorie a volá po znovuobnovení provozu. Televizi CBS prozradil, že hlavně tlačí na zákonorádce, aby uvolnili pomocné balíčky a fondy na pomoc podnikatelům.

Situace je podle něj vážná. Od poloviny března se více než šestatřicet milionů Američanů přihlásilo na podporu v nezaměstnanosti, která se podle odhadů může vyšplhat až na pětadvacet procent. Ekonomika Spojených států se tak může v tomto čtvrtletí propadnout až o třetinu.

Nadějné vyhlídky

Podle Powella čeká zemi “velké utrpení” a uznává, že situace bude zlá. Jedním dechem, ale dodává, že do ekonomické deprese by stát upadnout neměl. Depresí se myslí stav, kdy ekonomika země sklouzne na spirálu a postupně se zmenšuje a zmenšuje. To z pohledu předsedy Federálních rezerv nehrozí.

Ekonomika totiž byla podle něj před pandemií viru zdravá, proto by ji ani takhle silný úder neměl potopit. Rána přišla z venku, což znamená, že systém je funkční, jen potřebuje čas, aby se dostal znovu na nohy. Jak dlouho to může trvat? Powell odhaduje, že v nejhorším by se měly Státy vrátit na “předkoronovou” úroveň do konce příštího roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články