fb pixel Alenka boduje! Paušální daň pro malé živnostníky je první dobrý nápad této vlády – G.cz
Vyhledávání

Alenka boduje! Paušální daň pro malé živnostníky je první dobrý nápad této vlády

Alena Schillerová + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Dlouho očekávaný návrh zákona, který by měl usnadnit život všem malým živnostníkům, míří do mezirezortu a podle ministryně financí Aleny Schillerové vše proběhne hladce. Co by to pro více než půl milionu živnostníků mělo znamenat? Prý finanční úsporu, snížení administrativy a zjednodušení života OSVČ.

Martin Miko
Martin Miko 30.1.2020, 11:04

Vstřícný krok pro živnostníky

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) slibuje živnotníkům, že nově navrhovaný zákon usnadní jejich podnikání. „Více času na živnost. Paušální daň znamená pro živnostníky méně papírování a úsporu peněz. Návrh nyní míří do mezirezortu, o jehož hladkém průběhu nepochybuji,“ napsala ministryně financí na svém Twitteru. A co je to ta paušální daň? Jedná se o dlouho diskutovaný návrh, který by spočíval v tom, že by živnostníci platili jednotnou částku na jeden účet ve výši okolo 5500. Ta by zahrnovala kromě sociálního a zdravotního pojištění i daň ve výši 100 korun měsíčně.

Živnostníci s obratem do milionu korun by se tak konečně dočkali prvního podání pomocné ruky od této vlády. Větší podnikatelé, kteří například nakupují a prodávají zboží, se pomoci od vlády prozatím nedočkají. Každopádně ministerstvo financí plánuje zavést tuto paušální daň již od 1. ledna 2021.

Ministryně Schillerová zároveň zdůraznila, že tento paušál zaručí lidem větší jistoty. Na základě paušální daně totiž budou živnostníci platít větší odvody za sociální pojištění, a to rovnou o 15 % než jsou minimální odvody, takže by si lidé odkládali více peněz na důchod.

Tato novinka nás čeká sice za rok, ale už nyní víme, že se bude jednat o dobrovolnou záležitost. Každý živnostník podle svého druhu podnikání sám usoudí, jestli se mu tato paušální daň vyplatí nebo ne. Největší výhodou, která z toho plyne je ta, že by OSVČ nemusel podávat daňové přiznání ani přehledy na zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Člověk by tak ušetřil čas chozením po úřadech i peníze za služby účetnímu.

Konečně nějaký normální zákon, který by umožnil grafikům designovat, programátorům programovat, copywriterům psát a ne řešit administrativní úkony spojené s daňovým přiznáním a obíháním úřadům.

A co si o tomto návrhu zákona myslíte vy? Podle nás mělo něco takového přijít už před dvaceti lety. Lidé si v mnohých případech raději připlatí, než aby se museli zdržovat od práce zdlouhavou administrativou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články