fb pixel
Vyhledávání

Akce, která pomohla Olympicu: Československý beatový festival zpopularizoval rockovou hudbu

Zdroj: Profimedia

V roce 1967 se v Československu projevovala snaha o uvolnění, což ovlivnilo i hudební scénu. V té době se konal první Československý beatový festival v pražské Lucerně od 20. do 22. prosince tohoto roku. Cílem bylo představit nejlepší hudební projekty z naší scény. Do finálového koncertu tehdy porota vybrala kapely jako Olympic, Synkopy 61 nebo Flamengo.

Martin Miko
Martin Miko 10.4.2024, 13:24

Festival, který změnil Československo

V roce 1967 byl v Československu uspořádán první Československý beatový festival, který měl obrovský význam a přesah pro tehdejší hudební scénu. Tímto festivalem se poprvé oficiálně uznala a podpořila rocková hudba. Cílem akce bylo představit veřejnosti to nejlepší z tehdejšího rockového světa. Pro představu – šlo o dobu, kdy Československo teprve začínalo akceptovat beatovou hudbu, a tato událost představovala důležitý krok vpřed pro naši kulturu. Festival se konal tři dny a uspořádán byl ještě dvakrát v letech 1968 a 1971, než byl zakázán normalizačním režimem.

První ročník festivalu byl zvlášť výjimečný, pamětníci vzpomínají, že vše probíhalo spontánně a lidé zažívali euforii z uvolnění komunistického režimu. Tehdy dokonce dorazila i televize a rozhlas, což bylo v té době neobvyklé. V Lucerně se sešla komunita příznivců beatové hudby, někteří z nich se oblékali jako hippies s módními doplňky inspirovanými západními hudebníky, jako byly kulaté brýle, květinové košile nebo kníry.

Miroslav Langer se stal tajemníkem prvního Československého beatového festivalu, který usiloval o začlenění beatové hudby do kulturního života v zemi. Jeho úsilí by však bylo k ničemu bez spolupráce s hudebním publicistou Jiřím Chlíbcem, který měl bohaté zkušenosti s pořádáním hudebních akcí. Společně založili Pop federaci, která festival oficiálně zaregistrovala a zajišťovala jeho organizaci ve spolupráci s mládežnickou organizací OV ČSM pro Prahu 5 a hudebními dramaturgy z Music F Clubu.

Festival se konal ve formě třídenní akce, kde první dva dny byly věnovány soutěži mezi kapelami a třetí den probíhal koncert nejlepších z nich. Porota vybrala do finálového koncertu kapely jako Flamengo, Framus Five, Synkopy 61, Soulmeny, Rebels nebo Olympic. Pro návštěvníky to byl unikátní zážitek díky kvalitní zvukové aparatuře od západoněmecké firmy Dynacord. I když úroveň některých kapel nebyla ideální, objevily se nové talenty jako Michal Prokop či Karel Černoch. Velkým mínusem byla nepřítomnost kapely Matadors. Vítězem festivalu se stali Soulmen.

Další ročník festivalu se konal v období po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, což přineslo zvýšenou atmosféru napětí a omezení svobod. I přesto, že veřejná nálada nebyla tak uvolněná jako v předchozím roce, na festivalu nedošlo k žádným protirežimním protestům. Lidé se stále sešli především kvůli hudbě a festival si udržel svou popularitu. Bylo to však cítit, že atmosféra už není tak přátelská jako dříve.

Zdroje informací:

https://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/ceskoslovensko/clanky/245-1-ceskoslovensky-beat-festival-1967/

https://is.muni.cz/th/uaata/428160_Lukas_Petran__magisterska_prace.pdf

https://www.idnes.cz/kultura/hudba/1-ceskoslovensky-beatovy-festival-po-padesati-letech-lucerna-koncert.A171215_142057_hudba_vha

Podobné články

Doporučujeme

Další články