fb pixel Potopení bitevní lodi Jamato: Chlouba japonského námořnictva byla největší a nejlépe vyzbrojenou bitevní lodí své doby – G.cz
Vyhledávání

Potopení bitevní lodi Jamato: Chlouba japonského námořnictva byla největší a nejlépe vyzbrojenou bitevní lodí své doby

Zdroj: Yamatotrials.jpg - Archives of the Kure Maritime Museum, Yamatotrials.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11082956

Dne 7. dubna roku 1945 byla při velké japonské protiofenzívě v boji o Okinawu potopena japonská bitevní loď Jamato. Spolu se sesterskou lodí Musaši šlo o největší a nejlépe vyzbrojené bitevní lodě své doby.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 7.4.2024, 15:44

Jamato

Bitevní loď Jamato, vážící 72 800 tun a vybavená devíti děly typu 94 ráže 46 cm, byla jedinou nadějí Japonska na zničení spojenecké flotily u pobřeží Okinawy. Jednalo se o vedoucí loď své třídy bitevních lodí postavených pro japonské císařské námořnictvo krátce před druhou světovou válkou.

Spolu se sesterskou lodí Musaši šlo o nejtěžší a nejsilněji vybavené bitevní lodě, které kdy byly postaveny. Děla na lodi Jamato byla největšími děly, která kdy byla na válečné lodi namontována.

Tichomoří

Loď byla pojmenována po starobylé japonské provincii a byla navržena jako protiváha početně silnější flotile Spojených států, hlavního japonského rivala v Tichomoří. Loď byla postavena v roce 1937 a formálně uvedena do provozu týden po útoku na Pearl Harbor v prosinci 1941.

Loď byla torpédována americkou ponorkou v roce 1943, což si vyžádalo následné opravy, navíc byla dovybavena radarem a dalšími protiletadlovými děly. Přítomna byla rovněž v bitvě ve Filipínském moři v červnu 1944, ale nesehrála v ní žádnou roli.

Potopení

Jediný případ, kdy Jamato vystřelila ze svých hlavních děl na nepřátelské cíle, byl v říjnu 1944, kdy byla vyslána proti americkým silám v bitvě v zálivu Leyte. V roce 1945 již bylo jasné, že síla je jednoznačně na straně amerického loďstva. Japonská plavidla neměla proti americkým letadlovým gigantům šanci.

V zoufalém pokusu zpomalit postup Spojenců byla Jamato vyslána v dubnu 1945 k Okinawě s rozkazem bojovat až do zničení. Loď byla americkými ponorkami a letadly spatřena a 7. dubna byla americkými bombardéry z letadlových lodí zasažena 19 leteckými torpédy a následně potopena. V důsledku zničení lodi se utopilo 2 498 členů její posádky.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články