fb pixel Agatha Christie byla vášnivá surfařka a nadšená cestovatelka, svou první knihu napsala díky sázce – G.cz
Vyhledávání

Agatha Christie byla vášnivá surfařka a nadšená cestovatelka, svou první knihu napsala díky sázce

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Agathu Christie všichni nejspíš znáte jako autorku románů s Herculem Poirotem a slečnou Marplovou. Christie dokázala věnovat svým postavám vzrušující život pravděpodobně už proto, že se sama v tom svém rozhodně nenudila. Kdo je tedy osoba, která stojí za čtyřmi miliardami prodaných knižních výtisků?

Jan Studnička
Jan Studnička 25.6.2020, 12:25

Zpěvačka Agatha Christie

Agatha Mary Clarissa Miller se narodila v roce 1890 do typické viktoriánské rodiny. Její matka byla typickou dámou devatenáctého století, takže si vlastně ani moc nepřála, aby se její dcera učila číst anebo psát. Ano, reálně hrozilo riziko, že nejúspěšnější spisovatelka všech dob skončí negramotná. Malá Agatha se naštěstí od osmi let začala učit sama a v patnácti byli rodiče nuceni dát ji do školy, když se přestěhovali do Paříže.

Agatha si zdokonalovala svou francouzštinu a zajímala se o hudbu a koketovala s kariérou zpěvačky, ale pro slabý hlas a obecnou stydlivost nakonec od hudební kariéry upustila. Trocha té stydlivosti ji mimochodem provázela po zbytek života. Nechtěla nikdy dávat své fotografie na přebaly knih, a když se v roce 1956 stala čestnou předsedkyní Londýnského Detektivního Klubu, přijala pouze pod podmínkou, že nikdy nebude muset vést proslovy.

Z Paříže začátku dvacátého století k postu královny detektivek ale byla cesta dlouhá. Agatha odjakživa ráda psala, škrábala si pro sebe detektivní povídky. V letech před první světovou válkou se seznámila s důstojníkem Archibaldem Christiem a toho si taky na Vánoce 1914 vzala. Sama Agatha pracovala během první světové války (a pak i druhé světové už jako úspěšná autorka) ve výdejně léků a tady taky získala všechny možné informace o nejrůznějších jedech, což byl její nejoblíbenější způsob, jak zabíjet postavy. Nenáviděla násilí a brutální vraždy zbraní se jí obecně hnusily i v její vlastní próze.

Kolem konce první světové se staly dvě věci, které měly změnit detektivní žánr navždy. Zaprvé, Agatha se nechala svou sestrou vyhecovat k práci na románu čistě proto, že „jí ukáže, že umí napsat knihu“. A zadruhé, Christie jednoho krásného dne viděla nastupovat do autobusu nejdivnější osobu, kterou kdy spatřila. Bříškatého, směšně se kolébajícího pupkatého gentlemana s ohromným knírem a francouzským přízvukem. Když si tenkrát bříškatý pán sedal v hromadné dopravě, neměl tušení, že se stane předobrazem jednoho ze dvou nejslavnějších fiktivních detektivů literární historie.

Agatha a Christie

Manželství Agathy s Archiem bylo divoké a prvních pár let dokonce velice šťastné. V roce 1920 vyšel teď už spisovatelce první román. Mimochodem, první ze čtyřiceti dalších novel nebo povídek, ve kterých vystupuje Hercule Poirot. Agatha raketově stoupala na literárním nebi, lidi hltali její texty a manželům se sypaly peníze, takže vyrazili na cesty.

V roce 1922 vyrazili na cestu po světě, postupně se posouvali z Jižní Afriky až do Honolulu. A co je extra zajímavé, pokaždé, když se dostali někde k moři, manželé naskočili na prkno. Přesně tak, Agatha Christie byla nadšená surfařka! A někteří historikové se dokonce domnívají, že duo A&A byli první dva Britové, kteří se vůbec naučili na surfu stát!

Idyla bohužel nevydržela dlouho. Jenom o čtyři roky později si Archie našel jinou a Agatha navíc přišla o matku. V tomhle období nastalo to její slavné záhadné zmizení! Možná jste o tom slyšeli, madam Christie prostě jednoho krásného dne vylezla na ulici a zmizela beze stop. Noviny mohly zešílet, fanoušci mohli zešílet a policie mohla zešílet z toho, jak na ně všichni ostatní šíleně tlačí. A pak se po necelých dvou týdnech Agatha prostě objevila vyrelaxovaná ve wellness hotelu nedaleko od Londýna.

Někdo tvrdí, že se nervově zhroutila, někdo tvrdí, že to byl trik, jak si získat prostor v médiích… a někdo dokonce říká, že chtěla vynervovat svého nastávajícího exmanžela Archieho. No zkrátka případ jak z jejího románu.

Láska s krumpáčem

Archie s Agathou se nakonec rozvedli v roce ‘28, ale už o dva roky později si našla v té době už světově známá spisovatelka nového manžela. Byl jím Max Mallowan, archeolog, který se specializoval na Blízký východ. Milovali se hluboce a oba byli fascinováni prací toho druhého, takže Max nadšeně četl práci své ženy a ona ho doprovázela na většinu jeho vykopávek. Jejich nejoblíbenější styl přepravy? Orient Express, pochopitelně.

Ne všichni byli ale nadšení tím, že jim po vykopávkách obchází zlevněná verze slečny Marplové. Manželka vedoucího prací, paní Woolleyová, nedovolila Agatě zůstat v táboře, takže její manžel Max musel každý večer dojíždět vlakem za svou spisovatelkou do města. Shodou okolností se další detektivní román madam Christie jmenoval Vražda v Mezopotámii. Obětí příběhu byla manželka šéfa archeologických prací, někdo ji umlátil starověkým palcátem. Kniha byla věnována manželům Woolleyovým, kteří už pak nikdy nechtěli mít ani s ní, ani Maxem nic společného.

Britské impérium jim oběma za úspěchy na jejich polích nacpalo šlechtické tituly. A tak spolu rytíř a dáma žili šťastně až do smrti.

Opona

Ze všech autorů, jejichž prodeje můžeme spočítat, je Agatha Christie na druhém místě hned za Shakespearem. Dvě až čtyři miliardy prodaných knih, scénářů a povídek. Vydala pětaosmdesát titulů a mimochodem napsala nekonečně se hrající divadelní hru. Jmenuje se Past na myš a v londýnském divadle se hraje soustavně od roku 1952. V roce 2012 měla za sebou pětadvacet tisíc repríz. A pořád jede.

Už jsme zmínili, že byla předsedkyní detektivního klubu. To taky znamená, že musela přijmout přísahu spisovatele detektivek. Přísaha vás například zavazuje, že vždycky dáte čtenáři všechny informace předem, aby mohl sám přijít na to, kdo je pachatel. Nebo že nikdy nezabijete oběť něčím, co jste si sami vymysleli. Novým jedem, sci-fi udělátkem... něčím, s čím divák nemá zkušenost. A sama Agatha dodržovala tyto zásady velice pevně.

Se vzrušujícím životem a fenomenálními úspěchy za sebou chtěla Christie sama ukončit svou kariéru, proto v roce 1975 napsala novelu Opona, kde umírá její nejslavnější postava, detektiv Hercule Poirot. New York Times dokonce vydal na první straně nekrolog slavného detektiva.

Agatha Christie zemřela jenom rok po Poirotovi. Max dva roky nato. Ale se čtyřmi miliardami knih tam venku? Dá se říct, že Agatha Christie nezemře nikdy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články