fb pixel Jediný pravý Poirot: David Suchet hrál belgického detektiva čtvrt století, jeho smrt prý oplakal – G.cz
Vyhledávání

Jediný pravý Poirot: David Suchet hrál belgického detektiva čtvrt století, jeho smrt prý oplakal

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Kenneth Branagh, John Malkovich, Peter Ustinov, Albert Finney... Ti všichni na plátně nebo v televizi ztvárnili nenápadně brilantního belgického detektiva Hercula Poirota. Jen jeden herec ale legendární postavě z pera Agathy Christie vtiskl tvář, na kterou většina z nás nikdy nezapomene – londýnský rodák David Suchet, který dnes slaví 77. narozeniny.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 2.5.2023, 00:59

Věrný Suchet

Lidé milují záhadné a nejasné kriminální příběhy – čím tajemnější a komplikovanější, tím lepší. A každá správná detektivka musí mít vedle dobré zápletky také postavu svérázného detektiva, který tomu všemu nakonec přijde na kloub. Geniální, leč trochu sociopatický Sherlock Holmes je zřejmě tím nejznámějším. Vedle čahouna z Baker Street ale určitě ani trochu nezapadne třeba ošuntělý a krapet poťouchlý televizní Columbo, nebo naopak elegantní, nenápadně bystrý Belgičan s navoskovaným knírem Hercule Poirot.

Nejslavnější postava spisovatelky Agathy Christie má opravdu jedinečné kouzlo, které se do srdcí mnoha z nás zapsalo ani ne tak díky literatuře, jako díky stejnojmennému seriálu z produkce britské televize ITV. Právě v něm ikonické soukromé očko nezapomenutelně ztvárnil londýnský herec David Suchet, jenž Poirota hrál od roku 1989 až do roku 2013, kdy seriálový Hercule zemřel. Herec později přiznal, že když dočetl scénář k epizodě Opona – Poirotův poslední případ, rozplakal se. Koneckonců, po čtvrt století si i s fiktivním hrdinou vytvoříte blízký vztah.

„Myslím si, že lidé mají Hercula Poirota rádi pro jeho, jak já říkám, výstřední šarm. Člověka tak trochu rozčiluje a provokuje, ale zároveň se mu může smát nebo se smát spolu s ním. Jednoduše, Poirot si lidi dokáže získat, a možná i proto se již dlouhá léta těší velké oblibě mnoha čtenářů i diváků,“ vysvětlil kdysi popularitu své osudové role Suchet. On sám se narodil do rodiny bývalé muzikálové herečky a přísného gynekologa. Zatímco prakticky založený otec Davidovi nutil jistější kariérní dráhu, matka jej v herectví podporovala.

Suchet začínal v Royal Shakespeare Company ve Stratfordu, rozhodně ale nebyl typickým představitelem romantických hrdinů. Menší postava, tmavé vlasy a vejčitá hlava jej předurčovaly spíše k rozporuplným vedlejším partům, ale právě tento vzhled z něj později udělal ideálního adepta pro roli Poirota. Podle knižní předlohy měl být totiž detektiv „malý hubený černovlasý Belgičan“. I proto si Sucheta televizní producenti vybrali.

Než totiž začal hrát Poirota on, stihla ho už ztvárnit velká spousta hereckých hvězd, nejvýrazněji ale Peter Ustinov, jenž v Anglii žijícího Belgičana hrál celkem šestkrát. Mimochodem, zajímavostí je, že v roli policejního inspektora Jappa se vedle Ustinova objevil právě Suchet, který posléze výkon v této roli označil za vůbec ten nejhorší celé své kariéry. Vysoký, silný, šedovlasý Ustinov byl typově téměř až pravým opakem toho, jak si svého detektiva představovala Christie.

Když hlavní roli v televizním „oživení“ Poirota dostal Suchet, rozhodl se pojmout detektiva opravdu věrně – a to se mu rozhodně povedlo. Seriálovou znělku se sametovým saxofonem máme v hlavě dodnes a stejně tak výborný dabing Jaromíra Meduny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články