Írán v první linii
Hned po Číně a Itálii je Írán nejtvrději zasaženou zemí na světě. Ještě před pár týdny se svět chlámal nad tím, jak jejich ministr zdravotnictví v televizi tvrdí, že COVID-19 není problém, zatímco zcela evidentně před kamerou vykazuje příznaky a pak kašle po celém studiu. Teď už to tak veselé není.
Oficiální čísla říkají, že v Íránu je jedenáct set mrtvých, ale anonymní lékař prozradil BBC, že ta čísla jsou naprosto směšná a epidemie se v Íránu řeší tak, že nemocnice testují a hospitalizují jenom ty nejhorší možné případy a o všechny ostatní se odmítají starat. To je od něj mimochodem dost odvážné, protože v Íránu je nezákonné odporovat oficiální verzi.
Do toho všeho stále leží na Íránu sankce uvalené Spojenými státy a přestože je na Bílý dům vytvářen mezinárodní nátlak, nevypadá to, že by Trumpova administrativa chtěla uhnout. Naopak třeba ministr zahraniční Mike Pompeo mluví jenom o tom, jak je Írán “komplicem” koronaviru v šíření nemoci tím, že dlouho tajil oficiální čísla a na pandemii wu-chanské chřipky tak nese stejný podíl jako Čína.
Je pravda, že kromě nekompletního informování byl Írán i velmi pomalý v zavádění karantén. Velká náboženská centra už jsou sice zavřená, ale během týdne rozzuřený dav věřících prolomil karanténu v Qomu i Mašhdadu. A šíitští poutníci už dávno pomohli roznést virus do okolních států.
Pákistán a Afghánistán
Lidé prchající z Íránu před nákazou do Pákistánu jsou nedaleko hranic internováni do karanténního tábora. Ten leží nedaleko Taftanu, podle všeho jím už prošlo přes čtyři tisíce lidí, ale je zoufale nedořešený. Není to karenténní tábor, jsou to jen tisíce lidí nahnaných na jedno místo, kde musí sdílet stany, takže to nevypadá, že by tábor v boji s epidemií nějak výrazněji pomohl. Spíš naopak.
Ostatně více než polovina ze čtyř set případů nakažení, které jsou v Pákistánu evidovány, se objevily v okolí Taftanu. Lékaři ale upozorňují, že čtyři stovky nakažených jsou velice hrubé a nerealistické číslo. Nicméně úřady provincie dělají, co mohou.
Zuřící epidemie je na spadnutí i v sousedním Afghánistánu, kam přes íránskou východní hranici proudí tisíce uprchlíku. Afghánci dělají, co mohou, aby testovali lidi na hranicích, ale úřady samy přiznávají, že je šíření choroby pravděpodobně nevyhnutelné. Zatím v zemi registrují jen dvaadvacet nakažených, ale taky místní lékaři otestovali zoufale málo lidí.
Blízkovýchodní lékaři se teď s hrůzou dívají směrem k Itálii a jejich sentiment je celkem jasný. "Když fungující západní demokracie jako je Itálie může dostat takhle silný zásah, co budeme dělat my?"