fb pixel
Vyhledávání

8 otázek, které položíte při koupi auta, když autům absolutně nerozumíte

Auta jsou pro většinu lidí dneska naprostou nutností. Slouží k přepravě, k machrování a dá se v nich i bydlet, pokud jste dali za auto všechny peníze a nezbylo vám už na nájem.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 10.9.2015, 09:55

Ne každý je však fanda do aut, co tomu rozumí. Jsou i lidé (a to i muži), kteří nemají o autech sebemenší znalosti. Jediné co ví, že se musí občas natankovat, že stěrače mají stírat a že auto jezdí z bodu A do bodu B.

I takoví lidé potřebují auto. Pro prodejce představuje tento typ lidí snadný výdělek, neboť jej utáhnou na vařené nudli a prodají jim auto, které by jinak neprodali.

Pro takového člověka je totiž nákup auta utrpení a v autobazaru se cítí nesvůj. Sice se snaží vypadat, že tomu jakž takž rozumí, ale svými otázkami dá jasný povel prodejci, aby ho oškubal.

1. „To je hezké auto, máto ho i v červené barvě?“

Základní dotaz všech, kteří autům nerozumí. Pokud si člověk kupuje tak drahou věc, jako je auto, má pocit, že je potřeba to důkladně promyslet a omrknout všechny možnosti. Vzhledem k tomu, že prodejce nabízí černé auto, je potřeba zjistit, zda není toto auto i v jiné barvě, aby bylo z čeho vybírat. Nejdůležitější na autě je totiž jeho barva.

2. „A to má najeto jenom šest tisíc? Tak to je super.“

Ačkoliv bývá často standardem stáčení tachometru, aby se auto lépe prodalo, běžný aut neznalý kupující nemá jak zjistit, zda najeté kilometry odpovídají skutečnosti (respektive má jak zjistit, ale neví jak) a proto se spokojí s tím, že prodejce mu potvrdí, že tachometr stočený nebyl.

3. „A tohle auto jezdí na benzín, nebo naftu?“

Maximálně fundovaná otázka, kterou aut neznalý člověk může vyprodukovat. Dál jeho znalosti nesahají. Ví pouze, že auta jezdí buď na benzín, nebo naftu. Nádrž na plyn v kufru auta a nápis LPG na předním skle velký jako kráva, ho nemůže v žádném případě rozhodit.

4. „A lékárnička je už v ceně?“

Zásadní otázka při koupi auta za několik set tisíc je samozřejmě, jestli je v autě lékárnička a hlavně, jestli už je v ceně. Každá koruna dobrá a pokud je lékárnička v ceně, tak je to kšeft jako hrom a auto je potřeba co nejrychleji koupit, než nás někdo předběhne.

5. „Má to dálková světla?“

Někdy se stane, že člověku dojdou připravené dotazy, jako kolik má auto najeto a nebo, jestli jezdí auto na benzín, a proto je třeba zaimprovizovat. Jeden se toho nesmí bát a ptát se a ptát. Přeci si nekoupíte auto bez dálkových světel?

6. „A jaká je maximální rychlost?“

Rozhodujícím faktorem při koupi auta je samozřejmě jeho maximální rychlost. O ničem jiném to není. Jen o té rychlosti. Navíc ukážete prodejci, že jste faktický cool bourák, co to má všechno na háku, je rebel a není svázán konvencemi.

7. „Má to velký kufr?“

Obcházíte auto, otevřete kufr, chvíli se do něho díváte, načež si zavoláte prodejce a zeptáte se ho, jestli má to auto velký kufr. On vám samozřejmě řekne, že ano, že je velký. Sice jste se na ten kufr deset minut koukali, ale potřebovali jste potvrdit svůj názor od protřelého znalce aut. Teď, když opravdu víte, že ten kufr je velký, můžete si auto koupit.

8. „Je to auto v pořádku?“ nebo „Myslíte si, že projde technickou kontrolou?“

Taková naivní otázka, která je však myšlena dobře. Člověk chce vědět, že peníze, které investuje, investuje dobře. Prodejce vám řekne, že auto je v pořádku a pokud je červené a jestliže má i ta dálková světla, nic vám už nebrání v tom, auto si koupit.

No a TADY se podívejte na názvy aut, které určitě vyslovujete špatně

Podobné články

Doporučujeme

Další články