50 let od přistání na Měsíci: 4 zpackané lunární mise, které málem skončily tragédií – G.cz
Vyhledávání

50 let od přistání na Měsíci: 4 zpackané lunární mise, které málem skončily tragédií

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Letos si připomene 50 let od okamžiku, kdy stanul člověk poprvé na Měsíci. Apollo 11 a Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem se zapsali 20. července 1969 nesmazatelně do historie. Ne všechny mise směrem k našemu vesmírnému souputníkovi však byly úspěšné, připomeňme si také několik těch, které se nezdařily.

Václav Roman
Václav Roman 17.4.2019, 09:27

1. Apollo 13

11. dubna 1970 odstartovala k Měsíci z Floridy tříčlenná posádka mise Apollo 13. Po úspěchu astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina pravděpodobně nejznámější mise tohoto amerického kosmického programu, za což může skutečnost, že na základně příběhu vážné nehody Apolla 13 natočil v roce 1995 Ron Howard stejnojmenný film s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Cílem této mise bylo uskutečnit třetí přistání lidí na měsíčním povrchu. Posádku tvořili velitel Jim Lovell a piloti John Swigert a Fred Haise. Z počátku vše probíhalo hladce, po zhruba 56 hodinách letu však zaznělo dnes už legendární "Houstone, máme problém." Došlo k nehodě, jejíž příčinou byla exploze kyslíkové nádrže způsobená poškozenou elektroinstalací.

Že se posádce podařilo dostat zpátky na Zemi, byl jednak malý zázrak, ale především výborně odvedená záchranná mise, z velké části se jednalo o improvizaci, protože s něčím podobným se prostě nemohlo počítat. Velitelský modul Apolla 13 přistál dne 17. dubna 1970 v Tichém oceánu severovýchodně od Americké Samoy. Záchranná loď USS Iwo Jima byla se nacházelo jen necelých 5 kilometrů daleko.

2. Apollo 1

K první pilotované misi v rámci projektu Apollo mělo dojít na začátku roku 1967. Kvůli tragédii však bylo nakonec všechno jinak. O neštěstí, které předcházelo dobytí našeho vesmírného souputníka, jsem informovali v článku Ani ohnivá tragédie mise Apollo nezastavila: Co předcházelo prvnímu kroku člověka na Měsíci?

3. Luna 15

Sovětský lunární program zůstal ve stínu toho amerického. Ač zprvu Sovětský svaz v dobývání vesmíru vedl, v polovině 60. letech začal pokulhávat a v soupeření o dobytí Měsíce prohrál na plné čáře. Krásně je to vidět na příkladu sovětské automatické meziplanetární sondy Luna 15, která se měla vrátit na Zemi s měsíčními vzorky. Luna 15 byla na svou misi vyslána 13. července 1969 z kosmodromu Bajkonur. Jen připomínáme, že Apollo 11 se vydalo na svou misi dne 16. července 1969. Souboj o Měsíc vrcholil!

Luna 15 se dostala na oběžnou dráhu Měsíce 17. července 1969, následně byly provedeny nutné korekce, ale mezitím už chodili po Měsíci první lidé. Luna 15 selhala a na měsíční povrch se zřítila. První vzorky tak na Zemi přivezla posádka první pilotované kosmické lodi, která na Měsíci přistála. Sovětský svaz přišel hned o několik prvenství.

4. Berešít

Díky robotické sondě Berešít se chtěl Izrael dostat do společnosti států, kterým se podařilo přistát s lidským výtvorem na Měsíci. Slibný startup mohl být historickým úspěchem, místo toho však přišlo trpké zklamání.

Sonda izraelské neziskové organizace SpaceIL k Měsíci sice doletěla a odeslala fotografii z výšky 22 kilometrů nad jeho povrchem, avšak při přistávání nastal problém. Letové středisko ztratilo se sondou kontakt a krátce na to oznámilo, že pokus o přistání se nezdařil.

Sondu Berešít vynesla do vesmíru dne 22. února 2019 raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, na oběžnou dráhu Měsíce se dostala 4. dubna a přistát měla dne 11. dubna, což se však nakonec nepodařilo.

A zde nabízíme12 snímků NASA ze slavné mise Apollo 11.

Podobné články

Doporučujeme

Další články