Ten, který provedl "velký skok pro lidstvo": Unikátní fotografie NASA připomínají vesmírnou procházku Neila Armstronga

Obrázek uživatele vaclav.roman
05.08.2019, 11:39

Když se před 89 lety v Ohiu narodil malý Neil Armstrong, asi nikdo netušil, že se do historie lidstva zapíše nesmazatelně jednou jedinou větou: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro celé lidstvo“. Mise Apollo 11 je legendární, protože dosáhla zatím nejzazší mety; zdárně přistála na jiném vesmírném tělesu, na Měsíci. Zavzpomínejme na tento fenomenální úspěch nad fotografiemi NASA.

NASA na Měsíci

Doslova tehdy Armstrong, první člověk, který stanul na jiném vesmírném tělese, pronesl: "That's one small step for a man, one giant leap for mankind." A měl pravdu. Pro lidstvo to byl skok velmi významný, o čemž ostatně svědčily ohlasy lidí po přistání astronautů zpátky na Zemi. Mimochodem, tuhle speciální procházku tehdy z Modré planety sledovalo 600 milionů lidí.

Projekt Apollo probíhal v letech 1961 až 1972 a jeho hlavním posláním bylo přistání lidské posádky na Měsíci a následný bezpečný návrat. Poprvé se to podařilo právě posádce mise Apollo 11, a to dne 20. července 1969. Tento den se američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin zapsali nesmazatelně do historie.

V následujících letech zanechalo na našem vesmírném souputníkovi stopy ještě dalších pět posádek programu Apollo. Po Měsíci se procházelo celkem 12 pozemšťanů, největší slávu však sklidili ti první dva - Armstrong a Aldrin.

Od ukončení projektu Apollo už na Měsíc a ani na žádné jiné vesmírné těleso lidská noha nevkročila. I když, u příležitosti 50. výročí od takto slavného okamžiku by bylo hezké dočkat se oznámení další podobné mise. Třeba něco přijde, kdo ví. Zatím si můžete projít galerii mise Apollo 11:

A zde si můžete prohlédnout 8 milníků z historie nejslavnější kosmické agentury, kterou NASA bezpochyby je.


Komentáře

Doporučeno pro vás