Půl století od "velkého skoku pro lidstvo": 12 snímků NASA ze slavné mise Apollo 11

Obrázek uživatele vaclav.roman
21.01.2019, 16:06

Letos v létě uplyne 50 let od chvíle, kdy pronesl Neil Armstrong onu památnou větu: „Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro celé lidstvo.“ Mise Apollo 11 dosáhla zatím nejzazší mety a zdárně přistála na jiném vesmírném tělesu, na Měsíci. Zavzpomínejme na tento fenomenální úspěch nad fotografiemi NASA.

NASA na Měsíci

Doslova tehdy Armstrong, první člověk, který stanul jako úplně první člověk na jiném vesmírném tělese, pronesl: "That's one small step for a man, one giant leap for mankind." A měl pravdu. Pro lidstvo to byl skok velmi významný, o čemž ostatně svědčily ohlasy lidí po přistání astronautů zpátky na Zemi.

Projekt Apollo probíhal v letech 1961 až 1972 a jeho hlavním posláním bylo přistání lidské posádky na Měsíci a následný bezpečný návrat. Poprvé se to podařilo právě posádce mise Apollo 11, a to dne 20. července 1969. Tento den se američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin zapsali nesmazatelně do historie.

V následujících letech zanechalo na našem vesmírném souputníkovi stopy ještě dalších pět posádek programu Apollo. Po Měsíci se procházelo celkem 12 pozemšťanů, největší slávu však sklidili ti první dva - Armstrong a Aldrin.

Od ukončení projektu Apollo už na Měsíc a ani na žádné jiné vesmírné těleso lidská noha nevkročila. I když, u příležitosti 50. výročí od takto slavného okamžiku by bylo hezké dočkat se oznámení další podobné mise. Třeba něco přijde, kdo ví. Zatím si můžete projít galerii mise Apollo 11:

A zde si můžete prohlédnout 8 milníků z historie nejslavnější kosmické agentury, kterou NASA bezpochyby je.


Komentáře

Doporučeno pro vás