fb pixel Ani ohnivá tragédie mise Apollo nezastavila: Co předcházelo prvnímu kroku člověka na Měsíci? – G.cz
Vyhledávání

Ani ohnivá tragédie mise Apollo nezastavila: Co předcházelo prvnímu kroku člověka na Měsíci?

+ DALŠÍCH 12 FOTEK + DALŠÍCH 13 FOTEK

Letos si připomeneme 50 let od chvíle, kdy stanul na Měsíci první člověk. Než k tomu však došlo, bylo třeba podniknout mnoho zkušebních letů a uskutečnit mnoho misí. Jejich průběh nebyl vůbec hladký. Například hned první mise programu Apollo skončila tragédií.

Václav Roman
Václav Roman 23.2.2019, 08:00

Přípravy na přistání na Měsíci

Než se astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin zapsali otisknutím svých nohou do měsíčního prachu nesmazatelně do historie dobývání vesmíru, muselo dojít k velkému množství testů a uskutečnění mnoho pilotovaných i bezpilotních letů.

Program Apollo realizoval Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v letech 1961 – 1972. Nejdříve byly na programu bezpilotní lety, těch se uskutečnilo celkem 13, pak nadešla ta slavná chvíle, kdy měli v rámci programu Apollo letět do vesmíru první lidé.

První pilotovaná mise nazvaná Apollo 1 byla plánovaná na začátek roku 1967, jenže došlo k neštěstí a tříčlenná posádka během požáru, který vypukl při testování, uhořela. Do startu zbýval necelý měsíc. Vše se kvůli tomu posunulo a bylo nutné provést další bezpilotní lety. První pilotovaný let byla až mise Apollo 7, která odstartovala v říjnu 1968.

Všechny mise z vesmírného programu Apollo, které přistání na Měsíci předcházely, nabízíme v následující galerii:

A zde si můžete přečíst o misi Apollo 11, která už na Měsíci přistála.

Podobné články

Doporučujeme

Další články