fb pixel 5 racionálních důvodů, proč byste se o víkendu neměli vykašlat na volby do Evropského parlamentu – G.cz
Vyhledávání

5 racionálních důvodů, proč byste se o víkendu neměli vykašlat na volby do Evropského parlamentu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Volby do Evropského parlamentu jsou za rohem a my ve dnech 24. a 25. května 2019 rozhodneme, koho společně vyšleme, aby zastupoval české zájmy v rámci EU. Evropský parlament má 751 poslanců, z toho 21 jich je z České republiky. Proč se na tyhle volby nevykašlat?

Martin Miko
Martin Miko 21.5.2019, 10:00

Jít k volbám je normální

Ano, víme, že v těchto volbách kandidují i naprostí tragédi s bizarními slogany a videospoty, a že Evropská unie nám zakázala pomazánkové máslo. Také víme, že účast v těchto volbách bývá mizerná, protože v roce 2014 k nim přišlo jen něco málo přes 18 % všech voličů, ale na druhou stranu nesmíme zapomínat, že chodit k volbám je důležité. Kdo k volbám nechodí, nemá právo si pak stěžovat a nadávat.

1. Evropský parlament je jediný přímo volený orgán

Pokud si někdo pořád stěžuje na to, že Evropská unie rozhoduje za nás, měl by vědět, že Evropský parlament je jediný přímo volený orgán EU. To v překladu znamená, že skrz námi volené europoslance můžeme ovlivňovat dění v tomto orgánu. EP spolurozhoduje o všech zákonech, předpisech a normách, které se týkají i České republiky.

2. Zamezte přísunu lobotomů a trollů do EP

Ano, je to legrace, když někdo vleze do televize a začne vyprávět o tom, že zařídí snídani do postele pro všechny členy EU, nebo že vyjedná dotace na pivo. Ano, je to legrace, když lobotomický kandidát z SPD říká, že to bude „hajp“, když mu dáme hlas. Zasmát se tomu můžeme, ale existují mezi námi i tací, kteří jsou schopni tyto šprýmaře reálně volit. A vzhledem k nízké účasti má jejich hlas sílu. Běžte proto k volbám a dejte hlas někomu normálnějšímu.

3. Díky EU máme mnoho výhod

Lidé Evropské unii stále nemůžou zapomenout to pomazánkové máslo, a tak zapomínají na to, že Evropská unie nám v mnoha ohledech usnadnila život. Jmenujme například odstranění roamingu nebo zrušení bankovních poplatků v rámci unie.

4. Všechno se vším souvisí

Nezapomeňte na to, že možnost jít k volbám je občanské právo, kterého by bylo škoda nevyužít. Navíc české politické subjekty, které kandidují ve volbách do EP, s velkou pravděpodobností figurují i na tuzemské politické scéně, takže v případě, že jste zastáncem té či oné strany v Česku, není nic snazšího, než ji podpořit i v těchto volbách. Tím rozhodně nic nezkazíte.

5. Pádný argument při debatě

Až budete s někým debatovat o politice a bude vás přesvědčovat o tom, jak je Evropská unie zlá, zákeřná a zbytečná, zeptejte se ho, jestli byl volit. Když řekne, že ne, stačí mu jednou větou vysvětlit, že měl právo vyjádřit svůj názor v demokratických volbách, takže není důvod vést hloupé debaty v hospodě a na internetu.

A zde je 10 nejlegendárnějších politických bitek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články