5 důvodů, proč neprodlužovat mandát pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč neprodlužovat mandát pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi

+ DALŠÍCH -1 FOTEK

Zatímco si většina lidí myslí, že být arcibiskupem znamená sloužit bohu, dělat dobré skutky, kázat dobro a být nejvyšším představitelem české církevní provincie, tak realita je taková, že český arcibiskup Dominik Duka v ČR působí jako jakýsi lobbista, který se kamarádíčkuje s českými politiky. Zde je 5 důvodů, proč by neměl Dominik Duka pokračovat ve své funkci.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 16.2.2018, 14:44

1) Je na svou funkci příliš starý

Na konci dubna bude našemu kardinálovi Dukovi 75 let, což znamená, že dosáhne věku, kdy musí podat demisi každý katolický biskup. Jeho mandát mu však může být prodloužen. Za Dukou stojí i samotný prezident Miloš Zeman, který se na papeže chystá obrátit s žádostí o prodloužení Dukova mandátu. Zeman považuje Duku za vlastence a výraznou osobnost naší kultury, jak pronesl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

2) Je příliš propojený s politiky

Veřejnosti se dlouhodobě nelíbí Dukova napojenost na české politiky. Je sice pravdou, že se jedná o veřejnou osobnost, ale bohužel v očích mnohých lidí nepůsobí jako neutrální představitel římskokatolické církve, který by spojoval společnost. Vzhledem k jeho výrokům a názorům by si člověk pomyslel, že Duka volí nacionalistické politické strany typu SPD nebo DSSS.

3) Popírá zásady křesťanství v rámci uprchlické krize

Jestliže křesťanská etika po lidech požaduje, aby žili v míru s ostatními lidmi a soucítili s trpícími, tak proč se Dominik Duka vymezuje vůči uprchlíkům a podporuje islamofobní politiky typu Miloše Zemana a Tomia Okamury? Kardinál Duka výroky o migraci rozdělil společnost, když řekl, že by Česko přijímat uprchlíky rozhodně nemělo.

4) Podporuje SPD Tomia Okamury

Je smutné, že se kardinál Duka neohradil vůči zveřejnění blahopřejného dopisu, který zaslal všem politickým stranám po podzimních volbách, tudíž i předsedovi SPD Tomiu Okamurovi, který se však tímto dopisem chlubil na Facebooku. Celá situace vyzněla tak, že Duka v podstatě stojí za Okamurou. Samotný Duka však vůči tomuto veřejnému chlubení neprotestoval. V rozhovoru pro Český rozhlas dokonce prohlásil, že ho s Tomiem Okamurou spojuje péče o bezpečnost lidí.

5) Žehná hradním stříkačkám

Když hradní hasiči zakoupili novou cisternovou automobilovou stříkačku, tak pražský arcibiskup Dominik Duka v rámci slavnostního ceremoniálu tomuto stroji požehnal. Nepřipomíná vám tato situace nějaký ruský bizár? Nám teda rozhodně jo.

A tady se podívejte do zákoutí českého populismu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články