1. Ribollita
Pro oblast Toskánska jsou typické hutné polévky ze zeleniny a chleba. V oblasti Pisy se jí říká Ribollita.
Co na to potřebujete: 300g čerstvých fazolí cannellini, kost od šunky, půlka kapusty, půlka hlávkového zelí, 150 g špenátu, 1 brambora, 2 oloupaná rajčata, půlka cibule, půlka celerové natě, půl mrkve, svazek petržele, dva stroužky česneku, 5 polévkových lžic extra panenského olivového oleje, špetka tymiánu, 5 plátků toskánského chleba (bílý a nesolený), špetka rozmarýnu, sůl a pepř.
Jak to ukuchtíte:Properte pořádně fazolky a vařte je cca 2 hodiny ve slané vodě spolu s šunkovou kostí. Sceďte fazolky a vodu si nechte. Omyjte kapustu a zelí a pokrájejte je na hrubo. Oloupejte a rozkrájejte bramboru. Rajčata zbavte jedérek a nasekejte je. Na olivovém oleji lehce opečte cibuli, česnek, celer, mrkev a petržel. Ke směsi přidejte zbytek zeleniny a taky fazole se šunkovou kostí. Prostě všechny ingredience byste nyní měli mít v jednom hrnci. Kromě chleba. Osolte, opepřete a vařte 20 minut. Postupně přidávejte vývar z fazolí a kosti. Opečte chleba jako topinky a potřete plátky česnekem. Chleba pak vyskládejte na dno talířů a polévku na něj nalijte. Nic nezkazíte, když navrch nasypete trochu parmazánu.
2. Tagliolini al tartufo
Protože lanýžová sezóna je v plném proudu, je třeba toho využít.
Co na to potřebujete:Na 6 porcí: 320 g pasty tagliolini, 1 bílý lanýž (nejlépe z oblasti San Miniato), 5 polévkových lžic měkkého másla, 3 polévkové lžíce parmazánu, sůl.
Jak to ukuchtíte:Je to strašně jednoduchá, ale lahodná věc. Uvařte těstoviny v osolené vodě (vodu solte, až když se vaří, bude to tak rychlejší), aby byly al dente. Očistěte lanýž kartáčkem nebo hrubším hadříkem. Oloupejte ho a rozpulte a půlku nakrájejte na kostičky. V pánvi rozehřejte máslo, pak ji stáhněte z plotny, vhoďte na máslo nakrájenou půlku lanýže a těstoviny a dobře promíchejte. Přisypte parmazán, navrch nastrouhejte zbytek lanýže a servírujte.
3. Jehněčí na rajčatech
Co na to potřebujete:Pro 4 osoby: 1,2 kilo jehněčího masa nakrájeného na kousky, 8 plátků toskánského chleba, 1 kg uvařených fazolí, extra panenský olivový olej, 250 ml bílého vína, 8 oloupaných a nakrájených rajčat, 500 ml zeleninového vývaru, 2 chilli papričky, česnek a sůl.
Jak to ukuchtíte:Na olivovém oleji zprudka orestujte maso, aby se zatáhlo. Kastrol dejte stranou, maso nechte okapat a vraťte na pánev. Přidejte sůl, chilli, rajčata, víno a vývar. Vařte dalších 20 minut. Na dno talíře vyskládejte chleba a fazole a až navrch naservírujte obsah kastrolku. Můžete ještě postrouhat muškátovým oříškem a posypat rozmarýnem.
4. Cantucci
Jde o klasickou toskánskou sladkou záležitost, která se konzumuje tak, že se namáčí do dezertního vína Vin Santo. A je to strašně dobrý.
Co na to potřebujete:250 g mandlí, 500 g hladké mouky, 400 g cukru, 4 vejce, 1 vaječný žloutek navíc, 100 ml Vin Santo, 3 polévkových lžic změklého másla, 1 lžička prášku do pečiva, sůl.
Jak to ukuchtíte: Mandle rozpulte, vhoďte na pečící plech a vložte do trouby rozehřáté na 150 stupňů na 10 minut. Pak je vyndejte a předehřejte si troubu na 180 stupňů. Vysypte mouku na pracovní plochu, udělejte v ní důlek a do důlku rozklepněte vejce, nasypte cukr, prášek do pečiva a sůl. Smíchejte s máslem a taky s vínem Santo. Na řadu přichází opečené mandle. Ze vzniklého těsta vytvarujte 4 plošší válce o šířce cca 3 centimetry. Hoďte je na pečící papír, potřete vaječnými žloutky a pečte asi 30 minut. Ještě za tepla je krájejte na plátky tenké přibližně 1,5 cm. Pak je vraťte do trouby na dalších 10 minut. Servírujte studené se sklenkou Vin Santo.
Tip: Pokud nemáte Vin Santo, stejně dobře poslouží jakékoliv jiné dezertní víno.