fb pixel 20 let od zavedení dotovaného mléka do škol: Dnes by tento nápad zavrhli vegani i Zelení – G.cz
Vyhledávání

20 let od zavedení dotovaného mléka do škol: Dnes by tento nápad zavrhli vegani i Zelení

Přesně před 20 lety se tehdejší premiér a současný prezident Miloš Zeman rozhodl ohlásit akci s názvem „mléko do škol“, v rámci které chtěl zvýšit odbyt mléka v Česku. Dotované mléko mělo zlepšit stravovací návyky u dětí a zároveň pomoct zemědělcům udat mléko.

Martin Miko
Martin Miko 6.6.2019, 11:26

Pro dětičky a jejich zdravé kostičky

Když se 22. července 1998 stal českým premiérem Miloš Zeman, byla jeho vláda tolerována opoziční ODS, a to vše díky nechvalně proslulé opoziční smlouvě, která vznikla jakožto dokument, který vytvářel stabilní politické prostředí v České republice mezi dvěma tehdy nejsilnějšími politickými stranami. Ale zpátky k dotovanému mléku. 6. června 1999 Zeman veřejně ohlásil akci, která se jmenovala „Mléko do škol“ a šlo o to, že bylo dětem prodáváno levnější mléko od zemědělců, kteří disponovali přebytkem.

25. srpna 1999 byla vládou stanovena pravidla pro poskytování dotací pro posílení spotřeby mléka u žáků prvních a druhých tříd základních škol. Dotace byla ve výši 3,- Kč na jeden kus balení o objemu 250 ml plnotučného ochuceného nebo neochuceného mléka. Každý žák mohl získat dotované mléko maximálně dvakrát týdně. Pro žáky to znamenalo, že si mléko mohli dvakrát týdně koupit maximálně za cenu 2,50 Kč. O rok později se tato dotace začala vztahovat i na žáky třetích tříd a od ledna 2001 i na žáky čtvrtých tříd. Zřejmě se jednalo o úspěšný projekt, protože od března 2001 měli nárok na dotované mléko všichni žáci základních škol.

Díky vstupu ČR do EU se dotace zvýšila, jelikož část peněz šla z Ministerstva zemědělství a část z dotací EU. Díky zvyšování cen mléka byl tento program postupně dražší a dražší a například v roce 2007 už tahle sranda ministerstvo stála 75 milionů korun. Postupně se do tohoto projektu vložily technologie, takže vznikly speciální chladící automaty, které zachovaly mléčné výrobky ve správné teplotě.

A teď si představte, kdyby se podobná dotace zaváděla v roce 2019. Na A2larmu a Facebooku Strany Zelených bychom si přečetli, že kravské mléko je zlé a místo toho bychom měli spíš dotovat sojové a mandlové mléko. Na internetu i v médiích by se zvedla nekonečná diskuze o účincích mléčných výrobků na lidský organismus, takže by takovýto návrh zapadl a nikdy neprošel. Je to jen další důkaz, že v devadesátkách byl svět ještě v pořádku.

A zde si můžete vychutnat vtipné cedule demonstrujících lidí proti Andreji Babišovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články