1. Jeden z posledních zdolaných vrcholků Alp
www.robertboesch.ch
Matterhorn, tyčící se nad městečkem Zermatt, dnes patří k hlavním symbolům švýcarských Alp a vlastně Alp obecně. Jedná se o jeden z nejvyšších vrcholků a především jeden z posledních zdolaných. Důvodem jest, že Matterhorn je izolovanou horou, která je vystavena prudkým změnám počasí. Její čtyři pyramidální stěny se tyčí vysoko nad ledovcová pole a horolezci jsou tu vystaveni neustálému riziku padajícího kamení. To bylo důvodem, proč v šedesátých letech devatenáctého století odešlo hned několik výprav s nepořízenou. Až 13. června 1965 se skupina Edwarda Whympera vydala přes hřeben Hörnli (zhruba z místa, kde dneska stojí chata Hörnli, startovní bod většiny výprav). Whymperova skupina se vydala po švýcarské straně, zatímco druhá skupina šla tzv. italskou cestou. Whymper dorazil na vrchol jako první, zatímco "Italům" zbývalo cca 400 výškových metrů. Při sestupu bohužel na ledovcovém poli čtyři horolezci ze skupiny zahynuli, když jeden z nich uklouzl a jeho padající váha stačila k vytržení jistících skob. Whymper a další dva horolezci - otec a syn - se zachránili jen díky tomu, že se lano přetrhlo a padající muži je tak nestáhli do hlubin. Později se ukázalo, že šlo o poškozené lano, které zapomněl benjamínek výpravy, jeden ze zachráněných, vyřadit z inventáře. Těla tří horolezců se později našla, poslední z nich je ale stále někde v útrobách hory.
2. Slavná severní stěna
www.robertboesch.ch
Severní stěnu se podařilo zdolat až v roce 1931. Byl to jedna z posledních alpských cest, která odolávala lidskému úsilí. Bratři Schmidové zdolali severní stěnu v srpnu a se svým plánem na velký výstup se nikomu nesvěřili. Přijeli z Mnichova na kole, vylezli na horu, a zase na kole odjeli. Dnes patří severní stěna k těm snazším. Vyjedete lanovkou k chatě Hörnli (3260 metrů) a odtud druhý den velmi brzy ráno vyrazíte k vrcholu. Celá trasa je na čtrnáct hodin, takže když vyrazíte v půl čtvrté, můžete si dát v Zermattu vydatnou večeři. Po cestě zpět lze v případě problémů využít Solvayovu chatu ve výšce čtyř tisíc metrů.
3. Hora zabiják
www.robertboesch.ch
Matterhorn sice nemá nejvyšší obtížnost slezení, ale přesto na něm zahynulo od prvního výstupu už pět stovek horolezců. Největší příčinou bývají sesuvy kamení, nevyzpytatelné počasí a nedostatečná zkušenost lezců.
4. Švýcaři ho mají většího
www.robertboesch.ch
Matterhorn stojí na švýcarsko-italských hranicích a má dva samostatné vrcholky. Ten švýcarský měří 4477,5 metru, italský oproti tomu "jen" 4476,4 metru.
5. Zermatt: oáza klidu a luxusu
www.robertboesch.ch
Kolem Matterhornu je samozřejmě celá spousta turistických tras. Můžete se vypravit vláčkem na Gornergrat (3089 metrů) a vydat se na hřebenovku. Začít můžete v Zermattu, jednom z nejkrásnějších a zároveň nejdražších středisek švýcarských Alp. Automobily sem mají vstup zakázán. Svůj vůz necháte zaparkovaný v krytých garážích nedalekého městečka Täsch. Do Zermattu se pak dopravíte vlakem.
6. Začtěte se do prvovýstupu
www.robertboesch.ch
Knihu Edwarda Whympera, vůdce první úspěšné výpravy na Matterhorn, si můžete v elektronickém formátu legálně stáhnout na
Gutenberg.org. Je to opravdu fascinující čtení, které vás určitě donutí naplánovat nějakou tu horskou dovolenou.