11 zběsilostí, které číhají na Václaváku – G.cz
Vyhledávání

11 zběsilostí, které číhají na Václaváku

Krásné a hrdé náměstí? To už Václavák bohužel není a zřejmě v dohledné době nebude. Výstavní síň české společnosti a její kultury? To Václavák svým způsobem stále je. Bohužel ale nejde o výstavu, na kterou bychom mohli být pyšní.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 13.8.2014, 12:00

Procházka po Václaváku není fyzicky náročná, tím spíš, pokud jdete směrem od Muzea. Pohodlně klesáte z lehkého kopečka a máte dost času rozhlížet se okolo sebe. Ale ať už se na okolí díváte očima turisty, rodilého Pražáka nebo pražské náplavy, není to hezké pokoukání.

1. Magistrála

Václavák 001 Foto Jarda Sauer Ještě nahoře u Muzea si říkáte, že to vlastně není tak zlé. Jezdecká socha, mraky lidí... Ale pak padne zelená a přímo před vámi se rozjedou desítky a stovky aut. Přetnout náměstí magistrálou je zločin, za který by si někdo měl jít sednout.

2. Kameňák

Václavák 002 Foto Jarda Sauer Koho by zajímala provařená jezdecká socha svatého Václava? Lidi se určitě budou mnohem raději dívat na někoho, kdo se potřel kovově vypadajícím nátěrem a předstírá, že je taky socha. Ale na sochu se docela dost hýbe, protože je asi nervózní z toho, co dělají turisté za ním.

3. Nabídka, co se neodmítá

Václavák 003 Foto Jarda Sauer Přeci dá rozum, že když cizinci přijedou do Česka, tak ze všeho nejvíc chtějí navštívit irskou hospodu. Takže uprostřed Václaváku stojí vždycky aspoň jeden (spíš několik) okostýmovaných propagátorů piva Guinness. Opodál bývají často k zahlédnutí i černoši, lákající k návštěvě některého z bordelů v nedaleké ulici Ve Smečkách. A ani nechtějte vědět, co se tu dá sehnat po setmění.

4. Hudba bez publika

Václavák 004 Foto Jarda Sauer Nevidomá flétnistka, která hraje kolemjdoucím - to je samo o sobě tak smutné, že vám až srdce usedá. Bohužel ještě smutnější je, že flétnistka nehraje moc dobře. Možná jsou to české lidovky, ale vlastně není úplně poznat, jestli hraje něco nacvičeného nebo jen volně improvizuje. Turisté její snahu moc neoceňují.

5. Hudba s publikem

Václavák 005 Foto Jarda Sauer O pár kroků dál se vaří jinačí hudební káva. Dva mladí hudebníci hrají i zpívají poměrně slušně - a tak není divu, že se kolem nich seskupilo publikum, za které by se upsal ďáblu leckterý ředitel venkovského kulturáku.

6. Zabednění

Václavák 006 Foto Jarda Sauer Krásný hotel Evropa z roku 1872 býval za první republiky jedním z nejluxusnějších podniků ve střední Evropě. Momentálně je ale zavřený a místo hostů se v něm procházejí dělníci. V hotelu probíhá velká rekonstrukce, do vnitrobloku má být přistavěna nová moderní budova. Půjde o změnu k lepšímu? Nechme se překvapit, zabedněné dveře každopádně Václaváku nesluší.

7. Uzavření

Václavák 007 Foto Jarda Sauer Když jste dřív vylezli z metra, už na dálku vás vítala vůně klobás a sekané. A každý, kdo v Praze zažil aspoň jeden noční tah, vám potvrdí, jak takováhle mastná noční svačina dokázala člověku vrátit síly a chuť do života. Radní bohužel nechali téměř všechny stánky v rámci revitalizace náměstí zrušit. Správná volba, torzo prázdného stánku je pro okolí vždycky výrazným estetickým přínosem!

8. Posezení

Václavák 008 Foto Jarda Sauer Lavičky na Václaváku přímo lákají k posezení. Kromě nepopiratelného žulového komfortu vám poskytnou i sociální interakci s mnoha zajímavými osobnostmi. A pokud studujete medicínu, můžete zde načerpat víc informací o bércových vředech než z nejlepší učebnice!

9. Výlet za hranice všedních dnů

Václavák 009 Foto Jarda Sauer Muž v kostýmu žraloka a rikša s epilepticky blikajícím barevnými žárovičkami - to je takové typicky české, ne? Ve skutečnosti jde o nápadité promo thajského masážního salónu, kde si kromě jiného můžete nechat okusovat odumřelou kůži z nohou malými rybičkami (a sedět přitom ve výloze, aby všichni viděli vaše štěstí). Ale není to zas tak zlé - dřív tu postával i muž v kostýmu Shreka.

10. Co to je za klauni?

Václavák 010 Foto Jarda Sauer A už jsme došli do dolní části Václaváku. Protože zatím nebyla šance na humor, tak nás potěší klaun s pískacím míčkem a jeho kolega, předvídavě oblečený do vězeňského mundůru. Patrně pro případ, že by dorazila kulturní policie.

11. Kopálisti

Václavák 011 Foto Jarda Sauer Poslední zastávkou na této zkrácené křížové cestě je místo, kde do Václavského náměstí ústí ulice Na Můstku. K vidění je tu skoro každý den něco jiného, tentokrát se zde poflakuje skupina exotických míčových kouzelníků. A i tak málo Pražanům a turistům stačí, aby se začali zvědavě seskupovat. Když se to vezme kolem a kolem, Václavák není nic extra. Ale existuje mnoho jiných věcí, které Pražákům všichni závidí!

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články