fb pixel
Vyhledávání

11 'penisových' dotazů na česko-amerického urologa Ivana Grunbergera

Předseda americké urologické společnosti a primář urologického oddělení newyorské Methodist Hospital si s námi popovídal o citlivém tématu mužské erekce.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 12.10.2015, 17:50

Jsou záležitosti, o kterých se nehovoří úplně snadno.

Udělali jsme to proto za vás a o jednom z nejchoulostivějších mužských témat jsme si popovídali se světovou kapacitou, sympatickým Čechoameričanem Ivanem Grunbergerem, který v USA žije od osmašedesátého roku, ale vazby na Prahu a své české přátele a kolegy dosud velmi aktivně udržuje.

I díky jeho vřelému vztahu k Česku se nám ho v průběhu jeho nabitého programu podařilo na hodinku odchytit a vyzpovídat.

Proč jste si jako svou specializaci vybral zrovna urologii?

Mně se vždycky strašně líbila chirurgie. A urologie je takovým mixem chirurgie a interny obohaceným o dlouhodobější vztah s pacientem. V obecné chirurgii si navíc vystačíte s několika operacemi, které se pořád opakují, zatímco urologie je v tomhle směru hodně rozmanitá. Kdybych měl v sobě pár piv, tak bych vám možná řekl i něco jiného. Ale to by stejně byl vtip a ne pravda.

Je nějaký zásadní rozdíl mezi pacienty u nás a v Americe?

Řekl bych, že Američané jsou obecně mnohem otevřenější než Evropané. Krásný případ se mi naskytl před lety v Itálii. Bylo to nedávno po tom, co v USA vyšla poprvé viagra, což byl jeden z mála léků, který jsme měli na trhu dřív než Evropa. Přivezl jsem tehdy jeden balíček s sebou do Evropy a na narozeninách svého přílele z Milána jsem jej z legrace položil na stůl a vyzval všechny, aby si v průběhu večera nabídli dle libosti. Jenže když ještě v ranních hodiných krabička ležela na stole úplně nedotčená, ale podnapilí přátelé si mě začínali brát stranou, abych jim vysvětlil, jak ten modrý zázrak vlastně funguje, došlo mi, jaký je to rozdíl. V Americe by se po viagře jen zaprášilo a ještě by se v závěsu mluvilo o tom, jak dobře účinkovala. Tady jsou lidé mnohem uzavřenější a opatrnější. Nejsou zvyklí o těchhle věcech mluvit ani s lékařem, natož s kamarádem.

Jak často řešíte s pacienty problémy s erekcí?

Skoro pořád. Problémy s erekcí jsou v naší moderní civilizaci jedním z nejčastějších zdravotních problémů mužů nad 40 let. Zhruba 50% z nich už erektilní dysfunkci někdy řešilo. A předesílám, že statistiky se týkají jen mužů, kteří o svých problémech mluví. Takže jich v reálu může být mnohem víc.

Proč je jich tolik?

Jde to ruku v ruce s tím, jak naše civilizace žije. Většina z nás váží víc než by měla, máme vysoký krevní tlak, vysoký cukr a trpíme kardiovaskulárními nemocemi.

Nejsou poruchy erekce spíš psychického charakteru?

Naopak. Psychologické problémy jsou spíš důsledkem problémů s erekcemi. Dříve jsme si mysleli, že psychika je zodpovědná za erektilní disfunkce a ještě nedávno se to učili i mladí medici, ale dnes víme, že vadná erekce je z 90% organickou nemocí. Pochopili jsme lépe její fyziologii.

Co jsou největší zabijáci erekce?

Jak už jsem řekl, je to především metabolický syndrom, tedy vysoký krevní tlak, cholesterol, cukr a obezita. To je prostě smrtelná kombinace pro erekci i celý lidský organismus. S tím samozřejmě souvisí faktory jako je nedostatečný pohyb a kouření.

Kouření škodí erekci?

Extrémně! Kouření významně afektuje cévy, a tudíž erekci. Řeknu vám to asi takhle. Když mám ženskou pacientku, která kouří, varuju ji hlavně před rizikem rakoviny močového měchýře, který je s kouřením téměř 100% spojený. A u mužských pacientů řeším budoucí neschopnost erekce. To pro ně bývá obvykle mnohem významnější strašák než nějaká smrtelná nemoc. Chceš si zachovat erekci a zůstat mužem? Nekuř!

Jak moc se můžeme spolehnout na léky podporující erekci?

Dnes už téměř na 100 %. Faktem ale je, že tyhle léky neřeší nic dlouhodobého. Nahazují pouze 'stroj', který je v systému. V dnešní době už je jejich použití navíc absolutně bezpečné, bez vedlejších účinků. A fungují mnohdy i jako odstranění psychického bloku. Mladým mužům, jejichž problémy s erekcí bývají obvykle psychologického charakteru, radím, aby si jeden prášek vzali vždy pro jistotu do kapsy, když jdou na rande. Některé totiž dokáží svým účinkem nastoupit už za 10 minut.

Je ranní erekce zárukou sexuálního zdraví?

U mladých mužů by se to tak dalo říct. Čím jsme starší, tím je normálnější, že o 'ranní stání' přicházíme a žádný problém to neznačí. Když má ale pacient dobrou ranní erekci, kdežto v posteli se ženou selhává, znamená to, že jeho mechanismus funguje a problém je třeba hledat jinde.

Může muž problémům s erekcí nějak předejít?

Základem je zdravý životní styl a vyrovnaná psychika. Podstatné je také říct, že erekce obvykle nespadne ze stovky na nulu, ale začne slábnout postupně. Už při prvním zaváhání by měl muž zpozornět a následně svůj problém začít řešit. Třeba výměnou milenky.

Mohou poruchy erekce odhalit nějaký závažnější problém?

Velice často. Mnohokrát jsem diagnostikoval lidi s cukrovkou nebo srdeční vadou, kteří o svých problémech vůbec netušili. My urologové jsme tak i těmi, kteří odhalují mnohem závažnější onemocnění, než je erektilní dysfunkce.

A TADY si přečtěte dobrou zprávu u erotickém bodu G.

Podobné články

Doporučujeme

Další články