fb pixel 10 zajímavých fobií, o kterých se nemluví, ale jsou velkým problémem – G.cz
Vyhledávání

10 zajímavých fobií, o kterých se nemluví, ale jsou velkým problémem

Každý člověk má právo na to se něčeho bát. Ostatní zase mají právo se mu za jeho strach posmívat. Je to samozřejmě nehezké, ale člověku, který žádnou fobií netrpí, mnohdy přijde strach například z myší naprosto irelevantní.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 19.5.2018, 13:00

Takovou arachnofobii nebo agorafobii zná dneska každý. To není nic nového. Existují však mnohem pikantnější fobie. Tyhle fobie opravdu existují.

1. Frankofobie

Frankofobie je strach z Francouzů. Jste zabarikádovaní doma ve sklepě a nesměle s nabitou pistolí občas kouknete před dům, jestli se neblíží nějaký Francouz, který by vás ohrozil? V tom případě trpíte frankofobií. Do Paříže vás nikdo nedostane, jelikož tam je to pro vás o hubu. Francouzské brambory vám nesmí do domu a francouzský buldoček souseda je pro vás nepřítel číslo jedna.

2. Hipopotomonstroseskvipedaliofobie

Tak toto je strach z dlouhých slov. Zvláštní je, že název této fobie je dlouhý jak prase, takže ten, kdo jí trpí, se bojí vlastně i této fobie.

Pokud upřednostňujete pouze krátká slova nebo vzdechy a slova typu „nejpravděpodobnější“ vás děsí, nemáte to v životě lehké.

3. Papafobie

Papafobie je strach z papeže. Ten starý pán, který je pravá ruka s Bohem a který šíří mír a lásku, totiž ve skutečnosti nemá nic lepšího na práci, než se vás snažit soustavně sejmout.

Je možné, že tento strach má kořeny v dávné minulosti, kdy papež byl prospěchář, který znásilňoval děti.

4. Gamofobie

Tak toto je strach ze sňatku. Takový gamofob se patrně nikdy neožení, jelikož už ta samotná představa u něho vyvolává záchvaty úzkosti.

5. Autofobie

Toto není strach z aut. To je strach sám ze sebe. Chudák, který trpí touto fobií, se bojí sám sebe. Těžko říct, jak takový jedinec vůbec funguje, neboť musí být v permanentním strachu. Sám sebe se člověk totiž jen tak nezbaví, aniž by nadále žil.

6. Scopofobie

Je to strach z pohledu druhých lidí. Když se na vás někdo podívá, dostanete okamžitě záchvat úzkosti. S touto fobií se dá žít. Dá se žít zavřený ve sklepě, kde na vás nikdo nebude nikdy čumět. Hezký život.

7. Kruciverbofobie

Je to strach z křížovek. Určitě to někdo znáte. Sedíte si doma v křesle, hledíte si svého, když tu uvidíte na zemi křížovku. Nepříjemný pocit. Může se stát cokoliv.

Každopádně pro lidi, kteří se bojí křížovek, existuje přijatelné řešení. Mohou luštit sudoku.

8. Lurafobie

Lutrafobie je strach z vyder. Bobr, ondatra, norek nebo lasička vás nevytrhnou. Jakmile ale narazíte na vydru, jde do tuhého. Ono narazit dneska ve volné přírodě na vydru, to chce notnou dávku štěstí a spousta lidí by jistě vydru zaměnila třeba za kunu. Proto u sebe lidé s lurafobií neustále nosí fotografii vydry, aby, až potkají nějakého podobného predátora, věděli, jestli je to opravdu vydra, a tím pádem, jestli se mají bát.

9. Ephebifobie

Strach z teenegerů. Ono se není čemu divit. Dnešní mládež je zvlčelá, tahá se s pochybnou partou, kouří, bere drogy, poslouchá ty hiphopy a Džastyny Bíbry, takže to může být mnohdy i o hubu.

10. Tabofobie

Tak to je strach z toho, že vám vyschne mícha. Ano. Opravdu. Mícha vám očividně může vyschnout, a proto byste se toho měli bát.

A TADY se můžete podívat, které symboly vyvolávají u naší generace strach a vztek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články