10 výroků slavných osobností, které ve skutečnosti žádná z nich nikdy nevypustila z úst – G.cz
Vyhledávání

10 výroků slavných osobností, které ve skutečnosti žádná z nich nikdy nevypustila z úst

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jsou tomu přesně tři roky, co soud rozhodl, že se Hrad musí omluvit Terezii Kaslové za lživé výroky na adresu jejího dědečka Ferdinanda Peroutky, ve kterých prezident Miloš Zeman tvrdil, že uznávaný novinář napsal článek s titulkem "Hitler je gentleman". Se smyšlenými citáty se v poslední době roztrhl pytel. Je jich plný internet a jejich používání se zalíbilo i politikům. Ono se není čemu divit. Už William Shakespeare říkal, že když se to řekne dobře, tak to ani nemusí být pravda.

Václav Roman
Václav Roman 2.3.2019, 10:00

Falešné výroky si je možné vypůjčit pouze od zaručeně mrtvých osobností, protože pokud osoba, od které si propůjčíte citát, který nikdy neřekla, žije, hrozí, že se vůči tomu ohradí, to dá přece rozum. Podívejme se na deset těch nejpalčivějších smyšlených citátů, které jsme v poslední době slyšeli nebo četli.

1. Novinář Ferdinand Peroutka

Neperoutkův „Hitler je gentleman“ je sice titulek článku, a ne citát jako takový, ale i tak do seznamu patří. Prezident Miloš Zeman je o jeho existenci skálopevně přesvědčený. Nepřestává věřit, že tam někde vlevo dole musí být. Nicméně v archivech se dosud nic nenašlo, a tak je nutné autorství tohoto titulku připsat Zemanovi.

2. Pedagog Jan Amos Komenský

Premiér Andrej Babiš při řešení otázky migrační krize zvolil nevhodný citát, který ani neexistuje. Doslova uvedl: „Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesidlování národů, ale jejich vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jít jinam do Evropy.“ Jenomže podle expertů žádný takový výrok neexistuje a neodpovídá ani kontext. Babiš spojil násilně několik motivů z Komenského díla.

3. Umělec Jan Werich

Umělec Jan Werich měl 23. září 1938 pronést pro rozhlas tento výrok o islámu: „Takže vy chcete vědět, co si myslím o nacistech, ano? Řeknu vám to kulantně. Připomínají mi mohamedány: ti taky přijdou k vám domů a nejdřív se tváří mile, ale pak vám zakáží jitrničky, pivo a děvčatům sukně. A vy ani nevíte jak, ocitnete se v mešitě a musíte se modlit k Alláhovi, aby vás nekamenovali.“ Obrázek Wericha a "jeho" citátu se rychle šířil internetem. Někteří schválili umělce za nadčasové názory. V archivech se ale nikdy nic podobného nenašlo. Objevily se i názory, že i když Werich nic podobného nepronesl, tak má pravdu. Smutné. A sdílel to i Tomio.

4. Novinář Karel Havlíček Borovský

Poté, co si premiér propůjčil od Komenského jeho neexistující citát, objevilo se na Twitteru mnoho reakcí. Jednou z nich je i následující citát českého básníka, novináře a politika Karla Havlíčka Borovského. On to tedy neřekl, ale mohl by: „Když miliardář začne říkat, že to dělá pro lidi, a že bude líp, nevěřte mu.“

5. Prezident Václav Havel

Prezident Václav Havel měl prohlásit: „Byl bych nerad, aby se příštím prezidentem stal nějaký zasloužilý profesor egyptologie, který nakonec bude zvolen jen proto, že nikdy nikomu nevadil a nikdy nikoho nenaštval.“ Jenomže to zase není tak úplně pravda. Na schůzi Senátu Parlamentu České republiky v roce 2003 uvedl Mirek Topolánek, že Havel kdysi řekl něco v tom duchu a někdo si dal tu práci, že to vytrhl z kontextu a hned z toho udělal jeho citát.

6. Prezident Abraham Lincoln

„Hodinka v divadle ještě nikoho nezabila.“ Zde asi není třeba komentovat.

7. Premiér Winston Churchill

„Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty.“ Pravost tohoto „Churchillova“ citátu se rovněž nepodařilo ověřit. Churchill nikdy nic takového neřekl ani nenapsal.

8. Král Zikmund Lucemburský

Český král a římský císař Zikmund Lucemburský proti Turkům skutečně bojoval, ale nikdy neřekl, co mu vložil do úst nedávný hoax: „Stoupenci Alláha jsou největším nepřítelem naší víry. Tohle věděl už můj otec, slavný císař Karel. A jeho jménem i svým vás prosím, braňte se společně proti Turkům...“ Zikmundovo údajné prohlášení je delší a internetem se šířilo ve formátu pdf. Citát vůbec neodpovídá reáliím 15. století, v jedné jeho části se například píše o Rakušanech a ti v té době ještě nebyli. Alespoň ne Rakušany. Ale to lidem nevadilo a sdíleli a sdíleli.

9. Věštec Nostradamus

Nostradamus je známý svými výroky. Tento ale nikdy neřekl: „A oni přijdou přes moře, jako sarančata, ale nebude to hmyz.“ Přesto ale našel živnou půdu a šířil se internetem.

10. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk

A poučení na závěr: „Nevěřte všemu, co je na internetu jen proto, že je u toho něčí fotka.“ Asi tak. A tatíček Masaryk má vždycky pravdu.

A zde si prohlédněte galerii našich oblíbených koláží s Andrejem Babišem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články