fb pixel 10 oficiálních stupňů smradu – G.cz
Vyhledávání

10 oficiálních stupňů smradu

I smrad má svou stupnici.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 11.8.2016, 14:53

Německý profesor Hans Grubauer vyvinul spolu s odborníky na konci roku 2008 při německém institutu zdraví v Hannoveru takzvanou stupnici smradu.

Výzkum trval přes deset let, stál miliony eur a bylo na něj použito (podle auditu) 1283 laboratorních myší, 12 šimpanzů, 10 dikobrazů, 52 laboratorních králíků a 4 Poláci.

Výsledek výzkumu profesor Grubauer detailně popsal nejen ve zdravotnickém věstníku, ale rovněž v poměrně obsáhlé brožuře. My jsme vycházeli z krácené verze, kterou jsme ještě zkrátili a vypíchli z ní to nejzajímavější. Představujeme vám tedy 10 stupňů smradu.

1. stupeň

Neboli rovněž neškodný smrad. S tímto zápachem se setkáváme denně a mnozí z nás si toho ani nevšimnou. Je natolik jemný, že to většinu lidí nechává chladným.

Jedná se například o zápach z uvadající růže anebo když si hezká a mladá holka uprdne (Podle jiného výzkumu, který rovněž prováděl profesor Grubauer, prdy hezkých žen nesmrdí. Dokonce je teorie, že ženy nekadí.).

2. stupeň

Smrad druhého stupně Grubauerovy škály již naše čichové receptory bezpečně odhalí a vyhodnotí, jako takzvaná „nevůně“ (tedy zápach, který nepobuřuje).

Mezi takzvané nevůně můžeme zařadit zápach zkaženého ovoce nebo ředěnou moč.

3. stupeň

Od třetího stupně už začíná zápach. Tedy zápach, který začíná být pro některé jedince i nepříjemný.

Do třetího stupně smradu profesor Grubauer řadí zápach starých lidí nebo smrad nohou středního managera.

4. stupeň

Tento smrad se už vyznačuje tím, že dráždí všechny lidi. Nejen ty citlivější. Zápach čtvrtého stupně nám přijde nepříjemný a pokud s ním přijdeme do kontaktu, snažíme se instinktivně dostat z jeho dosahu.

Zápach čtvrtého stupně vydává například zmoklý senior nebo čerstvě vyzuté nohy obchodního zástupce.

5. stupeň

Velmi nepříjemný zápach. Hraniční stupeň, kdy ještě jakýkoliv, byť i citlivý jedinec tento smrad přejde bez nějakých vážnějších reakcí.

Pátý stupeň smradu na nás čeká u čerstvě vyzutého skladníka nebo u prdů žen po čtyřicítce, které jsou ještě poměrně ucházející.

6. stupeň

Šestý stupeň smradu už může u lidí vyvolávat nevolnosti. Ať už jde jen o motání hlavy, nebo rovnou zvedání žaludku.

Může to být například exkrement nebo když si špinavý a chudý pankáč sundá po čtyřech dnech na hudebním festivalu glády.

7. stupeň

Tady už začíná jít do tuhého. Zápach sedmého stupně vyvolává zvedání žaludku, které může přejít do zvracení.

Zápach lze přirovnat k prdům padesátiletého muže s knírkem a nadváhou.

8. stupeň

Smrad osmého stupně může mít pro slabší povahy fatální následky. Některé smrady osmého stupně se dají i nahmatat.

Tomáš Vohradník (spolupracovník Hanse Grebauera) v žertu prohodil, že zápach osmého stupně se dá přirovnat k leču Jirky Babici, ale pokud bychom měli být seriózní, tak zápach osmého stupně se dá přirovnat ke svíčkové Jirky Babici.

Samozřejmě nesmíme zapomínat na sirovodík a mrtvolnou hnilobu. Tedy částečně rozložené tkáně.

9. stupeň

Tento smrad způsobuje otravu, závratě a ztrátu vědomí. V drtivé většině jej lze získat pouze laboratorně, neboť se ve volné přírodě v podstatě nevyskytuje.

Profesor Grebauer nemá pro tento zápach relevantní srovnání. Zápach přeplněného autobusu v létě, kde uprostřed stojí zarytý bojovník proti deodorantům s obnaženým podpaždím pro potěšení cestujících, se tomu vzdáleně dá přirovnat.

10. stupeň

Zápach, který není slučitelný se životem. Naprostý vrchol smradu. V existujícím vesmíru lze tento zápach přirovnat k Ostravě.

A TADY máte 14 druhů smradu, které na vás zaútočí v MHD.

Podobné články

Doporučujeme

Další články