fb pixel 10 nádherných, ale strašidelně opuštěných míst – G.cz
Vyhledávání

10 nádherných, ale strašidelně opuštěných míst

Tyto budovy, stavby, lodě, letadla leží ladem. Společnost jim dělá jen příroda. Místa to jsou magicky krásná a fascinující. Jaké příběhy se s opuštěním pojí? Proč odsud člověk odešel?

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 20.3.2016, 10:59

1. Socha Krista v zátoce San Fruttuosso

Socha Krista s názvem Ježíš v propasti se nachází na dně mořské zátoky San Fruttuosso mezi Camogli a Portofino na Italské riviéře. Měří okolo dvou a půl metru a bez podstavce váží 260 kilogramů. Vytvořil ji sochař Guido Galletti na základě podnětu potápěče Duilia Marcanta, jenž chtěl tímto uctít památku svého kamaráda a italského průkopníka v potápění Daria Gonzattiho. Ten se na tomto místě v roce 1947 utopil.

2. Kolamanskop v Namibii

Kolamanskop je opuštěné město, nacházející se v Namibii v poušti Namib, 10 km od přístavního města Lüderitz. Na počátku 20. století, v roce 1908, zde začali Němci těžit diamanty. A tak zde vzniklo pro hledače město. Domy a budovy vznikaly v německém stylu a Kolmanskop začal díky hledačům a jejich bohatství velmi rychle prosperovat. Město mělo nemocnici, taneční sál, elektrárnu, školu, bazén, kasino, a dokonce kuželnu a továrnu na led. Jako první v jižní Africe mělo také vlastní rentgen. Zásoby diamatů však koncem 1. světové války začaly docházet a do roku 1956 byl Kolmanskop zcela vylidněn. Dnes zde najdete opuštěné „město duchů“ zaváté pouštním pískem.

3. Opuštěné domy na jihozápadě Floridy

Tyto bizarní domy byly postaveny roku 1980 jako prázdninové útočiště rodiny ropného magnáta Boba Leeho. Šlo o velmi složitou stavbu. Majitel si musel zakoupit loď a dopravovat na místo všechny zásoby. Bylo zde snad úplně vše: potřebná technika; satelit, elektřina zajištěná solárními panely či vířivka. Dům byl nakonec rodinou prodán v roce 1984. V roce 2005 ho bohužel postihl děsivý hurikán Wilma a od té doby je pozemek opuštěný a brzy bude pravděpodobně smeten do moře.

4. Nedostavěný zábavní park v Číně

Nedostavěný zábavní park nedaleko Pekingu nebyl nikdy dokončen, neboť v roce 1998 došly peníze na jeho dostavbu. I dnes se tomuto místu říká Wonderland – dětský ráj. Avšak místo dětí se tu prohánějí zemědělci, v okolí betonového skeletu dětského hradu pěstují kupříkladu kukuřici.

5. Smutná Pripjať na Ukrajině

Pripjať je opuštěné město v Polesí na Ukrajině, v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Kvůli vysokému stupni radioaktivity zde není možné žít. Bude muset uplynout nejméně 150 let od havárie (kolem roku 2130), než dojde k poklesu radioaktivity na úroveň, která je pro lidský organismus únosná.

6. Letadlo C121 Lockheed Constellation „Pegasus“ zasypané sněhem v oblasti McMurdo, Antarktida

Letadlo ztroskotalo 8. října roku 1970, když se pokoušelo přistát v nulové viditelnosti. Posádka zázrakem neštěstí přežila. Trosky letadla ovšem v místě nehody leží dodnes.

7. Zapomenuté vodní pevnosti, Anglie

Tyto zajímavé pevnosti bychom našli u ústí řeky Temže v Anglii, vznikly během druhé světové války. Dnes jsou již opuštěnými pomníky válečné minulosti uprostřed moře.

8. Potopená jachta Mar Sem Fin

Loď se potopila v roce 2012 u břehů Antarktidy. Na jachtu Mar Sem Fin (Nekonečné moře) se z části dostala voda z vysokých vln, která s klesající teplotou zmrzla a roztrhala její trup. Posádka brazilského plavidla, jež zde natáčela dokument o Antarktidě, byla zachráněna, avšak loď zůstala potopená těsně pod hladinou mělkých vod Maxwell Bay v oblasti Ardley Cove.

9. Holland Island v USA

Ostrov Holland ve Spojených státech byl domovem pro cca 350 lidí, ale jen do doby, než se zvedla hladina moře. Dnes se domy bortí, až je nadobro odnese moře.

10. Opuštěný hotel Del Salto v Kolumbii

Budova byla postavena v roce 1923. V 50. letech byla využívána jako luxusní hotel s dechberoucím výhledem na vodopád El Salto de Tequendama. Bohužel, v 90. letech byla v blízkosti vodopádu vystavena přehrada, která svou přítomností změnila celý zdejší ekosystém. Z řeky se začal linout neskutečný zápach, a tak postupně hotel zkrachoval. Dnes je toto místo spojováno s duchy.

Z těchto míst mrazí, že? A co takhle duchové. Věříte na ně? ZDE se můžete podívat na několik fotografií, na kterých byli údajně zachyceni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články