fb pixel 10 nejznámějších fotek, na kterých jsou zachyceni duchové – G.cz
Vyhledávání

10 nejznámějších fotek, na kterých jsou zachyceni duchové

Některé z nich jste už možná někde viděli. Několik z nich už století vrtá hlavou dokonce i skeptikům. Snímky, na kterých je zvěčněn duch. Anebo není?

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 19.3.2016, 16:57

Duchařské fotografie byly, jsou a budou velmi oblíbené. Ti, kteří věří, se rádi děsí i radují, ti vlažnější rádi pozvednou obočí a skeptici mají znovu co dokazovat. Podívejte se na některé z fotografií dokola propíraných už pěkně dlouhou dobu... bez jednoznačného výsledku.

1. Party lady

Tyto dvě fotografie byly pořízené v roce 1988 v rakouském hotelu Vierjahreszeiten v Maurach. Jsou na nich zachycení účastníci rozlučkové párty a na jedné z nich dokonce jeden nezvaný host. Poprvé, když fotograf nastavil samospoušť, nerozsvítil se blesk, takže se muselo celé focení opakovat. Když si pak nechal film vyvolat, nestačil se divit, kdo se jim to na nepovedené fotce objevil. Nikdo tuto neznámou ženu s rozmazanou hlavou nepoznával. A co víc, z hlediska perspektivy byla poněkud větší, jako by seděla k fotoaparátu blíž, dokonce uprostřed stolu. Je to jen šikovně provedený optický klam?

2. Fotografie Lorda Combermere

Patrně ducha mrtvého Lorda v jeho krásné knihovně vyfotografovala v roce 1891 Sybell Corbettová, když byla na návštěvě u sestry v Combermere Abbey v anglickém Cheshire. Expozice v té době trvala hodinu, fotografka proto nebyla snímání přítomna po celou dobu. Na výsledné fotografii se pak objevila hlava, trup i paže muže, jejichž vzhled by mohl odpovídat mrtvému Lordu Combermerovi. Sir William Barrett, zabývající se paranormálními úkazy, došel při studiu fotografie nejprve k závěru, že jde o pouhý omyl. Domníval se, že si během focení zašel jen někdo ze služebnictva na pánovo křeslo na chvíli sednout. Jenže později přišel na to, že nasnímaná podoba nikomu ze sluhů neodpovídá. A navíc byli všichni přítomni na Lordově pohřbu, který v tu chvíli právě probíhal...


3. Freddy Jackson

Jedna z nejznámějších fotografií ducha byla publikována v roce 1975 důstojníkem Royal Air Force Sirem Victorem Goddardem. Byla pořízena v roce 1919 a zachycuje jeho letku, ve které sloužil za 1. světové války. Při bližším zkoumání je možné zahlédnout slabé obrysy tváře muže, který jako by stál za letcem, pózujícím jako čtvrtý zleva v horní řadě. Podle všeho by tato tajemná tvář měla patřit Freddymu Jacksonovi, kterého dva dny před tímto focením zabila vrtule a v tento den se konal jeho pohřeb.

4. Hnědá dáma

Tohle je možná nejznámější „duchařská“ fotka vůbec. V roce 1936 ji v Raynham Hall (venkovská rezidence v Norfolku) pořídili Indra Shira a kapitán Hubert C. Provand, když při prohlídce sídla zahlédli jakousi mlžnou figuru blížící se po schodech. Podle mnoha názorů se jednalo o ducha Lady Townshend. Tu zde až do její smrti v roce 1726 držel násilně pod zámkem její manžel, takže je možné, že se neodvážila dům opustit ani její duše.

5. Maminka spolujezdkyně

Když v roce 1959 navštívila paní Mabel Chinery hrob své matky, pořídila několik snímků na hřbitově. Po cestě ze hřbitova se pak jala vyfotit také svého muže, čekajícího v autě. Po vyvolání snímků z tohoto filmu byla velmi překvapená, že vidí svou matku znovu, kterak vysedává za svým zetěm na zadní sedačce.

6. Postava na schodišti

V roce 1966 se reverendu Ralphovi W. Hardymu zalíbilo točité schodiště v National Maritime Museum v londýnském Greenwichi (tzv. Tulipánové schodiště). Byl překvapen, když na fotce, kterou při své návštěvě pořídil, uviděli s manželkou jakousi bílou, mlžnou postavu (nebo dvě?), která jako by se namáhavě „drápala“ po schodech nahoru. Fotku dostali k prozkoumání jak lidé z England's Ghost Club (Anglický duchařský klub), tak z laboratoří Kodak. Nikdo tento úkaz nedovedl nějak racionálně vysvětlit. Byl to tedy duch?

7. Manilský přízrak

Mohlo by se zdát, že tu šlo o dvojitou expozici, jenže dívky prý o nikom, kdo by je chytal za ruku, nevěděly, a navíc se fotilo na digitální fotoaparát...

8. Vyjevený mnich

Jednu z nejpropíranějších duchařských fotek pořídil v roce 1963 Reverend K. F. Lord při návštěvě kostela Newby Church v Severním Yorkshire. Mluví o ní také rekordně mnoho pochybovačů, protože vypadá až příliš perfektně. V kápi zahalená osoba se zdá být reálná a velmi vyděšená. A vysoká skoro tři metry. Experti prý však podvod nebo vinu dvojité expozice vyloučili.

9. Nezvaný host

Na večeři organizace Coventry Freeman v roce 1985 strhla společná modlitba nejen přítomné živé, ale zřejmě i jakýsi tmavý přízrak v klobouku (vlevo vzadu). Vše se odehrálo v Cechovním domě St. Mary v Coventry ze 14. století. Kdo z jeho bohaté historie se mezi účastníky hostiny objevil?

10. Autohavárie a její mrtvý

Zachytil fotoaparát skutečně ducha?

Anketa

Věříte na duchy?

Anketa se načítá...

A ještě jednu duchařinku si můžete užít TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články