Zná Fiala význam slova dotace? Oficiálně proti nim brojí, jeho firma je ale pobírá - skrze handicapované zaměstnance

Místopředseda hnutí SPD a podnikatel Radim Fiala je skutečně muž na svém místě. Stejně jako šéf Okamura nemá problém říkat jednu věc a dělat druhou. Už před časem ho moderátorka ČT Witowská při rozhovoru načapala, jak tvrdí, že dotace jsou zlo a že jeho firmy žádné nečerpají, přitom je pravda na úplně opačné straně. Nyní vychází najevo, že státních příspěvků zdatný podnikatel v uplynulých letech pobral ještě mnohem víc.

Takhle se to dělá!

Skoro 160 milionů korun pobrala během čtyřapůlletého období firma místopředsedy SPD Radima Fialy IF Facility. Společnost je na státních dotacích značně závislá. Ke štědrým příspěvkům se podnik zajišťující ostrahu a úklid budov, který spadá do čistě Fialova IF Holdingu, dostal díky tomu, že více než polovinu jeho zaměstnanců tvoří handicapovaní lidé. Dotace jsou navíc podle výročních zpráv hlavním zdrojem příjmů firmy. Informace přinesly Hospodářské noviny.

Dávat práci zdravotně postiženým a znevýhodněným osobám je rozhodně chvályhodné, něco nám ale říká, že z dobroty srdce tohle Fiala vážně nedělá. Celá situace je o to humornější, že mimo jiné šéf sněmovního hospodářského výboru vehementně brojí proti dotačnímu systému.

Před nedávnem se v pořadu Interview ČT24 rozohňoval, že podnikání dnes není vůbec o poctivosti a tvrdé práci. "Dnes ale nevítězí nabídka a poptávka, ale vítězí ten, kdo má nejlepší přístup k dotacím," řekl přesně. Moderátorka Světlana Witowská se ho na to konto zeptala, zda on sám někdy nějaké dotace pobíral, což rezolutně odmítl. Jaké bylo jeho překvapení, když novinářka kontrovala sdělením, že vzdělávací instituce související s jednou z Fialových firem, vytáhla z EU asi 35 milionů!

Nikdo z IF Facility ani sám Fiala se k celé záležitosti s dotacemi nevyjádřil, což chápeme. Plácat jednu věc a pak dělat úplně jinou, to pak jeden vypadá jako trouba, takže je jasné, že si teď Tomiův poslanec musí dávat pozor na ústa.

A tady se pobavte s generátorem proslovů SPD.


Komentáře