fb pixel Zmizení letu 804 společnosti EgyptAir: Mohl za havárii letadla terorismus nebo pilot kouřící cigaretu? – G.cz
Vyhledávání

Zmizení letu 804 společnosti EgyptAir: Mohl za havárii letadla terorismus nebo pilot kouřící cigaretu?

Zdroj: Mehmet Mustafa Celik - http://www.airliners.net/photo/EgyptAir/Airbus-A320-232/1859658/L/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48879373

Dne 19. května roku 2016 nad Středozemním mořem záhadně zmizelo letadlo společnosti EgyptAir letící z Káhiry do Paříže. Na palubě letadla letu 804 bylo 66 cestujících a členů posádky.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 20.5.2023, 16:30

Terorismus?

Zpočátku bylo zmizení letadla považováno za teroristický čin, ovšem pravá příčina byla odhalena až následující rok. Po debatách a vyšetřování francouzské úřady zdiskreditovaly egyptské tvrzení, že v troskách byly nalezeny výbušné materiály, a naopak určily, že pád letadla způsobil požár.

Podle záznamů z černých skříněk byl let asi 40 minut od svého cíle, když požární alarmy zaznamenaly na palubě kouř. Jen o minutu později byl údajně zpozorován další kouř v elektronice a počítačích pod pilotní kabinou.

Havárie

Letadlo poté provedlo obrat o 90 stupňů, zakroužilo v oblacích a následně se prudce zřítilo. Letoun se v důsledku rychlosti pádu rozpadlo již ve vzduchu a poté se v několika částech zřítilo do oceánu.

Po pádu letadla pátraly po pozůstatcích vyšetřovací týmy z několika zemí. Zatímco některé věci cestujících a kusy letadla vyplavilo moře o několik dní později, celé letadlo bylo nalezeno pod vodou až v červnu.

Vysvětlení

Zatímco egyptský vyšetřovací tým tvrdil, že v troskách byly nalezeny výbušné materiály, což by indikovalo aspekty terorismu, francouzští vyšetřovatelé oponovali, že se jednalo pouze o známky požáru a rozpadu ve vzduchu, nikoli o výbuch. Zpráva z roku 2022 určila, že požár a havárii způsobil pilot kouřící cigaretu.

Zmizení letadla společnosti EgyptAir spolu s incidentem, při němž bylo jen o několik měsíců dříve nad Sinajským poloostrovem sestřeleno ruské dopravní letadlo, obnovilo bezpečnostní obavy a obecný strach z terorismu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články