fb pixel Změny v Rusku se dávají do pohybu, novým premiérem bude efektivní úředník – G.cz
Vyhledávání

Změny v Rusku se dávají do pohybu, novým premiérem bude efektivní úředník

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Ve středu se svět pozastavil nad Putinovým velkým proslovem, ve kterém ohlásil, že chce provádět ústavní změny, které mají být v co nejlepším zájmu Ruska. Postupně vyplouvají další a další informace a některé změny už se dějí. Novým premiérem Ruské federace je ostřílený úředník a nositel největšího čela na světě, Michail Mišustin.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.1.2020, 11:28

Prezident Ruské federace Vladimír Putin ve svém proslovu, který adresoval národu, mluvil o nutných změnách v ruské politice. Zmínil větší podporu rodin s dětmi, protože je potřeba, aby se zvedla porodnost, mluvil o obecných změnách v sociálním systému, ale to, co všechny zaujalo nejvíc, byl jeho monolog o ústavních změnách.

Putin, který si v úřadu prezidenta odsloužil čtyři funkční období (oficiální) a držel v podstatě neomezenou moc, nyní tlačí na to, aby se do ústavy zakotvilo, že prezidentovi se nějaké ty pravomoce seberou a maximální počet funkčních období, které bude moci Putinův nástupce odsloužit, budou dvě. Putin sám zatím neohlásil, co bude dělat od roku 2024, až mu vyprší mandát, ale experti se shodují na tom, že si hodlá najít, nebo vytvořit, nějaké místo, odkud bude moci v klidu kontrolovat vládu i v té době už více či méně reprezentativního prezidenta.

Nepřekvapivě šla Putinovi vláda v podstatě ihned z cesty. Premiér Dmitrij Medvěděv hned ve středu podal demisi s tím, že pro Rusko jsou tohle náročné časy a prezidentovi se musí dát tolik operačního prostoru, kolik vyžaduje. Putin vládě dovolil pokračovat v práci, dokud kabinet nevymění a Medvěděvovi slíbil místo v Radě bezpečnosti, které ostatně sám Putin předsedá.

Od včerejška ale už známe i nového premiéra. Státní duma se na jméně dohodla ještě před hlasováním a novým premiérem se stal Michail Mišustin. Politolog Michael Romancov na Twitteru upozornil mimochodem na to, že Mišustin byl zvolen v podstatě jednomyslně, ostatně vládnoucí strana Jednotné Rusko má s prezidentem výborné vztahy, jenom komunisté se zdrželi. Což znamená, že jako premiér má Mišustin v historii Ruské federace nejvíce hlasů a to s jedinou vyjímkou. A tou je samozřejmě Vladimir Putin.

Podle analytika Karla Svobody je Michail Mišustin spíš “výkonný manažer” než politická postava. A to je možná důvod, proč ho chce Putin do čela vlády postavit. Dlouhodobou stagnaci Ruské ekonomiky může napravit právě někdo, kdo celá léta šplhal po úřednickém žebříčku nahoru a sem tam si odskočil do světa byznysu. Mišustin, relativně neznámý i v samotném Rusku, si získal největší kredit právě manažerskými rozhodnutími ve funkci šéfa daňové správy. Zasloužil se o digitalizační systém, který výrazně omezil úniky na daních a částečně zahrnul do daňového systému i sdílené ekonomiky jako AirBnB. A navíc je politicky netknutý, takže může držet oficiální politickou linii Kremlu.

Nový premiér měl před Státní dumou proslov, kde mluvil o tom, že chce zlepšit život běžných Rusů a zaměřit se na sociální problémy, tedy že je ten člověk, který přinese do Ruska sliby z Putinova středečního proslovu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články