fb pixel Vladimír Putin promluvil v celostátní televizi a padla vláda: Jaká zaklínadla nám pověděl a co bude dál? – G.cz
Vyhledávání

Vladimír Putin promluvil v celostátní televizi a padla vláda: Jaká zaklínadla nám pověděl a co bude dál?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Ruský prezident Vladimír Putin měl velký proslov ke svému národu. Mluvil o tom, že chce víc podporovat rodiny s dětmi, aby se v Rusku zvýšila porodnost, a vůbec trochu šlápnout do sociálního systému země. Co ale vzrušilo zem, kde včera znamená dnes nejvíc, byly jeho dodatky k ruské ústavě. Co z toho všeho může vyplynout pro svět?

Jan Studnička
Jan Studnička 16.1.2020, 08:34

S postupujícím Putinovým druhým fuknčím období rostlo v Ruské federaci napětí, co asi ten náš kulišák z Kremlu udělá, až mu vyprší mandát? Obecně se předpokládalo, že pošle mandát na Sibiř, aby tam pracoval, dokud si neuvědomí, že v Rusku nemaj mandáty co vypršet.

Teď už konečně víme, co hodlá Putin udělat. Nebo, nevíme to přesně, ale máme už nějakou představu. Ve svém proslovu totiž Putin zmínil, že hodlá zavést do ústavy několik dodatků, které naformují budoucnost ruské politiky a Ruska obecně. Tak například prezident bude moci být zvolen pouze na dvě funkční období a budou mu vzaty některé pravomoce. Ano, to napsal do ústavy Vladimír Putin, který jako všemocný prezident a se všemi pravomocemi odsloužil čtyři volební období. Ústavní změny začne Putin podle všeho zavádět ihned, ale byl tak laskav, že řekl vládě, aby vládla, dokud je někým nenahradí.

A premiér Medvěděv jako správný poskok okamžitě vyhlásil demisi a očekává další příkazy. Vladimír se ale nechal slyšet, že Medvěděv dostane za dlouholetou službu nějaké rozumné místo v Radě bezpečnosti a Státní radě. Oběma Putin mimochodem předsedá.

Jak to tedy bude vypadat?

Obecně se soudí, že se Putin sám pasuje do takové pozice, aby mohl kontrolovat vládu a všechny důležité orgány… a hlavně vybrat si prezidenta, kterého si bude dalších pár volebních období pěkně vodit. O moc rozhodně tento novodobý car přijít nechce.

Ostatně by to nebylo poprvé, přesně tohle už s Dmitrijem Medvědevem udělal v roce 2008 . Samotný Putin se na dobu jednoho mandátu přesunul na pozici premiéra a Medvěděv za něj nějakou dobu prezidentoval. Nikdo nepochyboval, že je to jenom fraška pro kamery a opravdový Vůdce se vrátí do Kremlu co nevidět. Rusko ještě v té době potkal debakl v Libyii a Gruzii, takže ke konci Medvěděvova funkčního období už Rusko řvalo po tom, aby se Putin vrátil.

Nikdo teď nedokáže předpokládat, jak přesně budou další kroky ruského prezidenta vypadat, ale na stole je v tuto chvíli prakticky cokoli. Může se stát hlavou všech možných rad a koncilů, může jít zpátky na pozici premiéra, ostatně jeho kámoš Medvěděv už to dlouho dělat nebude. Podle místních zdrojů se může Putin dokonce stát předsedou vládnoucí strany Jednotné Rusko. Experti o tom ale pochybují, protože jednak Jednotnému Rusku dlouhodobě klesají body u veřejnosti a jednak už se strana v minulosti několikrát Putinovi osvědčila jako obětní beránek, na kterého může hodit cokoli špatného se v zemi přihodí.

Je dokonce možné, že si pro sebe vymyslí nějakou úplně novou pozici. Ředitel galaxie nebo tak něco. Jisté je jenom jedno: z politiky nepůjde. Odborníci ale dodávají, že možná už dávno nemá na vybranou kvůli své bezpečnosti. Přesto a nebo spíš právě proto, že má Putin v Rusku v podstatě neomezenou moc, nasekal si i ve své domovině spoustu nepřátel. Holt, diktátoři do důchodu neodcházejí, no.

Sovětský svaz po třiceti letech

Se Sovětským svazem to bude jako se Sněženkami a machry. Nebylo to moc dobrý ani napoprvý, ale dvojka vypadá naprosto příšerně. Málokdo si to uvědomuje, dokud to neřeknete nahlas, ale Vladimír Putin je od Stalina nejdéle sloužící vůdce země. A není to žádná náhoda, Putin se několikrát nechal slyšet, že rozpad Sovětského svazu byla ta největší geopolitcká katastrofa dvacátého století. V jeho očích totiž Rusko ze dne na den ztratilo území o třech milionech čtverečních kilometrů. A stalo se to, zatímco on nasazoval za Sovětský svaz krk v Berlíně jako agent KGB.

Přes svoje styky z tajné služby se pak odpíchl a šel přes starostu Petrohradu na pozici premiéra. Počkal, dokud se Jelcin neprochlastá k abdikaci, urval si pro sebe prezidentský post a zlikvidoval všechny své bývalé partnery, kteří mu mohli být nebezpeční. Oligarchy, lidi z bezpečnostních složek, organizovaný zločin… A začal zavírat sociální nůžky, které se během devadesátek v kapitalismem zdivočelém Rusku otevřely.

Postupně přitvrzoval své autoritářské metody a když potřeboval udělat nějakou špínu, dosadil za sebe na pár let Medvěděva. V posledních letech už se ale za nikoho schovávat nemusel, prostě rozpoutal válku na Ukrajině a vzal si Krym. A vypadá to, že na světě není nikdo, kdo by ho byl ochoten nebo schopen zastavit.

Pokud mu tedy Zeman nevlezl do zadku tak hluboko jen proto, aby se tam potom odpálil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články