fb pixel Život a bída Romana Polanského: Matku mu zabili nacisti, ženu Mansonova Rodina a sám nesmí vstoupit na půdu USA – G.cz
Vyhledávání

Život a bída Romana Polanského: Matku mu zabili nacisti, ženu Mansonova Rodina a sám nesmí vstoupit na půdu USA

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Polský režisér Roman Polanski, který dnes slaví 86. narozeniny neměl jednoduchý život, ale i přesto se vypracoval na jednoho z nejikoničtějších filmařů své generace. Jeho životní příběh, kterým se částečně inspiroval Quentin Tarantino ve svém posledním filmu Tenkrát v Hollywoodu, by sám o sobě stal za zfilmování.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.8.2019, 16:15

Ve 12 letech neuměl číst ani psát

Roman Polanski se narodil v roce 1933 židovským rodičům v Paříži, ale velice záhy se rodina přestěhovala zpět do rodného Polska. Když bylo Polanskému 6 let, vtrhla německá armáda do Polska – jeho rodiče byli oba transportováni do koncentračních táborů a on sám se musel schovávat před nacisty. Válka a děsivé výjevy, které jí provázely Polanského ovlivnily po celý zbytek jeho života (mimojiné podle nich natočil v roce 2002 snímek Pianista). Několikrát jen o vlásek unikl smrti; třeba když si z něj sadističtí němečtí důstojníci udělali terč a pro zábavu po malém chlapci stříleli. Když skončil válka, bylo Polanskému 12 let a jelikož nebyl nikdy ve škole, neuměl ani číst ani psát. Navíc se z něj stal poloviční sirotek – otec plynové komoře unikl, jeho matka takové štěstí neměla.

V 50. letech Polanski nadobro propadl filmům – jak sám později řekl, tak poprvé ho filmy zaujaly ještě za války, kdy z nadšením sledoval německé propagandistické snímky, které se v ulicích Krakova promítaly. Rozhodl se proto pro studium na filmové škole v Lodži a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Jeho první velký film Nůž ve vodě z roku 1962 byl dokonce nominován na Oscara a pro mladého režiséra ze socialistického Polska tak otevřel dveře k světovému filmu. Polanski se nejprve přestěhoval do Francie a krátce na to do Hollywoodu, kdy při natáčení svého prvního amerického filmu Ples upírů, poznává svou budoucí manželku, okouzlující herečku Sharon Tate. Polanski si Tate bere v lednu 1968 a několik měsíců poté jeho žena otěhotní. Šťastný život mladého páru ale ukončí nevýslovná tragedie.

Přišel o ženu i o nenarozené dítě

Necelé dva týdny před plánovaným porodem, zatímco je Polanski v Evropě, vrhli do jeho domu v Los Angeles členové Rodiny Charlese Mansona, kteří zfanatizovaní zvráceným učením svého vůdce, pozabíjeli nejprve čtyři Polanského přátele a následně i těhotnou Sharon Tate, která až do posledních chvil prosila o smilování alespoň pro své nenarozené dítě, které zemřelo spolu s ní. Těžce otřesený Polanski je po návratu do Ameriky znechucen necitlivým přístupem senzacechtivých novinářů – zlomený a osamělý muž se poté rozhodnul Ameriku poprvé na delší dobu opustit.

I přes pokračující traumata se Polanskému podařilo v 70. letech natočit několik velice úspěšných snímků včetně legendární Čínské čtvrti, kvůli které se dokonce vrátil ze svého francouzského exilu nazpět do Spojených států. Ne však na dlouho. V roce 1977, když pobýval Polanski ve vile svého přítele Jacka Nicholsona, došlo mezi ním a třináctiletou modelkou Samanthou Gailey k sexuálnímu styku. Dodnes není úplně jasné, jak celý incident probíhal – zatímco režisér tvrdí, že nevěděl kolik je dívce let a že ke styku došlo dobrovolně, dívka spolu se svou matkou označí celý incident za znásilnění.

Polanski následně uprchnul před stíháním do Londýna a následně do Francie, která ho díky tomu, že je francouzský občan, odmítla vydat zpět do Spojených států, kam se režisér již nikdy nepodíval – americká justice se několikrát pokusila Polanského zadržet, naposledy v roce 2009 v Curychu, kde si byl režisér převzít cenu za celoživotní dílo. Naštěstí pro něj švýcarské soudy odmítly Američanům vyhovět a to samé platí i v případě Polska a Francie, tedy dvou zemí, kde má Polanski občanství.

Dnes žije Roman Polanski se svou novou rodinou ve Francii a i přes nepřízeň osudu nadále zůstává aktivním filmařem.

A tady si přečtěte, jak Charles Manson tvrdil, že mu Beatles říkají, koho má zabít.

Podobné články

Doporučujeme

Další články