fb pixel Zemřela Ivana Trump, česko-americká podnikatelka a exmanželka Donalda Trumpa. Komunistická státní bezpečnost si na ni vedla složku s názvem IVANA – G.cz
Vyhledávání

Zemřela Ivana Trump, česko-americká podnikatelka a exmanželka Donalda Trumpa. Komunistická státní bezpečnost si na ni vedla složku s názvem IVANA

Zdroj: Michael Evans - https://catalog.archives.gov/id/75853939, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70174021

Ve čtvrtek 14. července zemřela Ivana Trump, československá rodačka, bývalá modelka, podnikatelka, lyžařka a první exmanželka Donalda Trumpa. Ten o jejím úmrtí informoval skrze svou sociální síť, prohlášení vydala také rodina.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.7.2022, 14:39

Narozena v Gottwaldově

Česko-americká podnikatelka Ivana Trumpová se narodila 20. února roku 1949 v tehdejším Gottwaldově, dnešním Zlíně. Již v mládí v ní rodiče rozvíjeli její talent pro lyžování, proto se také později dostala do juniorského národního lyžařského týmu a v roce 1972 byla pravděpodobně vybrána jako náhradnice do československého olympijského týmu, díky čemuž jí bylo dovoleno vycestovat i mimo komunistický východní blok.

Mezi lety 1977 a 1992 byla první manželkou podnikatele, miliardáře a dnes také amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Komunistická státní bezpečnost si na Ivanu Trumpovou od dubna 1978 vedla sledovací složku IVANA, v níž shromažďovala informace nejen o ní, ale i o Donaldu Trumpovi.

Nadto Ivana Trumpová hovořila pěti jazyky a v roce 1990 byla ve Spojených státech amerických vyhlášena hoteliérkou roku. Kromě Donalda Trumpa byla provdaná také za rakouského lyžaře Alfreda Winkelmeiera, Riccarda Mazzucchelliho a Rossana Rubicondiho.

Osudový Manhattan

Ivana Trumpová zemřela 14. července 2022 na zástavu srdce ve svém manhattanském bytě. Donald Trump o jejím úmrtí informoval na své sociální síti: „S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, a těch je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela u sebe doma v New Yorku. Byla to báječná, krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život. Její pýchou a radostí byly její tři děti, Donald junior, Ivanka a Eric. Byla na ně tak pyšná, stejně jako jsme my všichni byli pyšní na ni. Odpočívej v pokoji, Ivano!“

Prohlášení vydala také rodina Trumpových: „S hlubokým zármutkem oznamujeme, že zemřela naše milovaná matka Ivana Trumpová. Naše matka byla neuvěřitelná žena – síla v podnikání, sportovkyně světové úrovně, oslnivá kráska a starostlivá matka a přítelkyně.“ Rodina také v prohlášení uvedla, že Trumpová utekla před komunismem, přijala USA za svou zemi a učila své děti odvaze, houževnatosti, soucitu a odhodlání.

Dle zpravodajských webů s odkazem na newyorský hasičský sbor zemřela Trumpová na zástavu srdce ve svém bytě, kde manhattanští záchranáři ve 12:30 místního času našli 73letou ženu. Ivana Trumpová byla na místě prohlášena za mrtvou.

Podnikatelka a miliardářka

Za svého života byla Trumpová velice aktivní podnikatelkou – vlastnila síť hotelů, stavěla mrakodrapy, prodávala vlastní kosmetiku, oblečení, módní doplňky či šperky. O byznysu pořádala přednášky, psala knihy a sloupky do magazínu, měla dokonce i vlastní reality show.

Poslední knihou Trumpové je publikace s názvem „Raising Trump“ (Jak vychovat Trumpa), v níž popisuje svůj život v komunistickém Československu, manželství, bouřlivý rozvod s Trumpem a výchovu svých dětí.

Zdroje: Aktuálně, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články