fb pixel
Vyhledávání

Zemřel zakladatel firmy IKEA Ingvar Kamprad: milionář s nacistickou minulostí by si pro ušetřenou korunu nechal i koleno vrtat

S podnikáním začal cílevědomý muž už jako mladík, sousedům z vesnice prodával sirky a ryby. V mládí se Kampard přidal k nacistickému hnutí švédského krajně pravicového politika Peta Engdahla (na fotografii). Firmu IKEA Kamprad založil v sedmnácti letech, když za vzorné studium dostal finanční obnos od otce. Kamprad byl známý pro své kolenovrtství. Vánoční dárky nakupoval rok předem, vždy v povánočních výprodejích. + DALŠÍ 1 FOTKA

Labyrint, do kterého jdete pro jednu věc a odejdete s plnou modrou taškou a břichem nacpaným masovými kuličkami - to je IKEA. Ve věku 91 let skonal zakladatel švédské firmy Ingvar Kamprad. Jeden z nejbohatších Evropanů byl znám pro své škudlilství, ale také coby alkoholik s minulostí v nacistickém hnutí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.1.2018, 13:55

Začalo to sirkami

Víte, co znamená název IKEA? I a K jsou iniciály zakladatele švédského řetězce obchodů s nábytkem, Ingvara Kamprada. Díky firmě muž patřil až doposud k nejbohatším Evropanům, v neděli 28. ledna ale v 91 letech opustil svět živých. Za svůj dlouhý život toho Kamprad stihl opravdu hodně, žel bohu ne na vše mohl být hrdý.

Cit pro obchod měl podnikatel s českými kořeny (jeho prarodiče pocházeli ze Sudet z oblasti poblíž Mostu) v krvi a po bohatství a úspěchu toužil od dětství. Už jako malý kluk začal lidem z rodné vesnice Agunnaryd prodávat sirky. Potom přešel na ryby, následně na vánoční ozdoby. V sedmnácti letech pak od otce za vzorné studium získal menší finanční obnos takříkajíc do začátku - a právě tehdy se začal psát příběh firmy, kterou dnes zná celý svět.

Flirt s nacisty

Vzorný, pracovitý a cílevědomý mladík, to byla ale jen jedna část Kampradovy osobnosti. V polovině 90. let byly po jeho smrti zveřejněny soukromé spisy Pera Engdahla, krajně pravicového švédského politika a aktivisty, který vedl nacistické hnutí Nysvenska Rörelsen. Vyšlo z nich najevo, že Kamprad se v roce 1942 ke skupině přidal. Podle novinářky Elisabeth Asbrink, která se kauzou zabývala, měl Kamprad především verbovat nové členy.

Sám podnikatel se poté, co to prasklo, omluvil a prohlásil, že šlo o hřích mládí, který považuje za největší chybu svého života. Napsal tehdy i omluvný dopis všem svým zaměstnancům židovského původu a bylo po skandálu. Na ustávání krizí měl Kamprad ostatně také talent - když se v 80. letech provalilo, že je těžký alkoholik, veřejně přiznal diagnózu kvartálního pijáka a celá věc jemu ani jeho podnikání nijak neuškodila.

Za obrovské jmění vděčil muž i vrozené šetrnosti, kterou taktéž proslul. Svým zaměstnancům vtloukal do hlavy, aby papíry vždy popisovali z obou stran. Sám jezdil starým Volvem, létal ekonomickou třídou, stravoval se v nejlevnějších restauracích a vánoční dárky a balicí papír nakupoval téměř rok dopředu - vždy v povánočních slevách.

Tady se podívejte, jak vyřešit krize ve vztahu pomocí manuálů IKEA.

Podobné články

Doporučujeme

Další články