fb pixel Zemřel vynálezce počítačové myši: William English ji vyrobil z kusu dřeva – G.cz
Vyhledávání

Zemřel vynálezce počítačové myši: William English ji vyrobil z kusu dřeva

Pro představu: takto vypadala první počítačová myš Dr. Douglas C. Engelbart + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve věku 91 zemřel William English, kterého si bude historie navždy pamatovat jako spoluvynálezce první počítačové myši. Ta první byla sice ze dřeva a měla dvě kolečka, ale postupným vývojem se z ní stala neodmyslitelná součást osobního počítače, kterou používáme v podstatě dodnes.

Martin Miko
Martin Miko 4.8.2020, 10:17

Zemřel vynálezce počítačové myši

Jméno William English vám sice nic neřekne, ale s jeho vynálezem jste s velkou pravděpodobností v každodenním kontaktu. Řeč je o počítačové myši, kterou sestrojil před více než půl stoletím ve výzkumném ústavu ve Stanfordu. Ten sice minulý týden zemřel, ale zanechal po sobě vynález, kterým ještě nějakou dobu budeme ovládat stolní počítače. I když nám počítačová myš přijde jako normální součást výbavy, tak tomu tak vždycky nebylo. Před více než 50 lety se totiž počítač ovládal klávesnicí. Vědci ze Stanfordu však chtěli vytvořit přístupnější způsob ovládání PC, a proto se rozhodli vyvinout něco nového. V úvahu přicházel například ovládání počítače nohou nebo pohybem hlavy, ale myš spolunavržená a zkonstruovaná Englishem se nakonec ujala nejvíc.

První prototyp počítačové myši se skládal z kusu dřeva a červeného tlačítka, a poprvé byl představen v roce 1968. Tu světu ukázal Englishův kolega Douglas Engelbart. Přezdívku myš si tato navigace v grafickém rozhraní počítačového systému získala díky krabičce s kabelem, která připomínala hlodavce s ocasem.

V 70. letech vzniká nová podoba myši, kterou vyvíjí Jean-Daniel Nicoud na švýcarské Státní polytechnické škole v Lausanne, kde vyvíjí myš s kuličkou a levým a pravým tlačítkem. Rok 1981 s sebou nese založení zásadní firmy ve světě počítačů. Ve švýcarském městě Apples vzniká firma Logitech, která se specializuje na hardware pro osobní počítače. Přichází s optickou myší, čehož si všimla samozřejmě firma Apple, které se povedlo prosadit počítačovou myš v komerčním prostředí. V roce 1983 totiž představila počítač Lisa, který ačkoliv nebyl úspěšný v prodejích, přesto položil základy počítačového trhu, kam se od tohoto roku mohla zařadit i počítačová myš. Pozadu nechtěla být ani konkurenční firma Microsoft. Ta představila Microsoft Mouse a prodávala ji za 195 amerických dolarů.

Příběh počítačové myši se samozřejmě pořád vyvíjí, i když dnes máme mnoho alternativ, které ji dokáží plnohodnotně nahradit. Jisté však je, že tu s námi ještě nějakou dobu zůstane, což vám milerádi potvrdí například hráči počítačových her, kteří na ni nedají dopustit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články