fb pixel Počítačová myš: nenahraditelná součást počítače v toku času – G.cz
Vyhledávání

Počítačová myš: nenahraditelná součást počítače v toku času

Zdroj: nytimes.com

První počítačová myš byla vyrobena ze dřeva a vznikala na půdě Stanfordského výzkumného institutu, kde tehdy pracoval Dr. Douglas C. Engelbart spolu se svým týmem na mechanickém zařízení, které sloužilo jako navigace v grafickém rozhraní počítačového systému. Díky němu tak vznikla první počítačová myš. Byla ze dřeva a kabel připomínal myší ocas, proto jí zůstal tento název dodnes.

Martin Miko
Martin Miko 23.6.2017, 04:56

Kurzor na obrazovce

Píše se rok 1961 a Dr. Douglas C. Engelbart ze Univerzity Stanford vystoupí během univerzitní konference na podiu s poznámkovým blokem, který nosil v náprsní kapse. V bloku měl náčrt zařízení, o kterém tvrdil, že zjednoduší složitou navigaci v operačním systému. O konceptu nového vynálezu se hovoří jako o ukazovátku ve tvaru myši. O tři roky později přichází Bill English, spolupracovník Engelbarta, s prvním prototypem počítačové myši. Myš je vytvořená z kusu dřeva a obsahuje kolečko, které slouží k pohybu kurzoru na obrazovce. První počítačová myš má pouze jedno tlačítko, které je v červené barvě, ale svou funkci plní plnohodnotně.

V roce 1967 se Engenbart vydává zaregistrovat svůj patent. Do přihlášky zadává název patentu „Ukazatel X-Y polohy pro zobrazovací systém“. V popisku patentu prezentuje svůj vynález jako ukazatel X-Y, který se ovládá rukou za pomoci přístroje, který vysílá signály přes kabel, který je připojený k počítači.

Uvedení na komerční trh

V 70. letech vzniká nová podoba myši, kterou vyvíjí Jean-Daniel Nicoud na švýcarské Státní polytechnické škole v Lausanne, kde vyvíjí myš s kuličkou a levým a pravým tlačítkem. Rok 1981 s sebou nese založení zásadní firmy ve světě počítačů. Ve švýcarském městě Apples vzniká firma Logitech, která se specializuje na hardware pro osobní počítače. Přichází s optickou myší, čehož si všimla samozřejmě firma Apple, které se povedlo prosadit počítačovou myš v komerčním prostředí. V roce 1983 totiž představila počítač Lisa, který ačkoliv nebyl úspěšný v prodejích, přesto položil základy počítačového trhu, kam se od tohoto roku mohla zařadit i počítačová myš. Pozadu nechtěla být ani konkurenční firma Microsoft. Ta představila Microsoft Mouse a prodávala ji za 195 amerických dolarů.

Nepřirozené tvary

Co se týče tvarů, první myši měly nepřirozený tvar pro lidskou ruku, takže časté používání počítače s myší vedlo k bolestem ruky, zánětu šlach nebo tendosynovitidě. Prevencí před těmito riziky bylo dodávání myší s odlišným designem, které bylo doporučeno střídat. S postupem času vznikaly myši více ergonomické a přirozené lidské ruce.

Alternativy myši existují

Trackball je větší kulička, která je zabudovaná přímo v zařízení počítače. Kurzorem se pohybuje za pomoci prstu.

Trackpoint je druh joysticku na klávesnici, kterým se ovládá kurzor myši.

Touchpad je deska, která reaguje na dotyk prstu.

A zde si přečtete něco o 5 aplikacích od Apple, které jsou nyní zdarma.

Podobné články

Doporučujeme

Další články