fb pixel Zemřel Larry Kramer, scenárista, který v 80. letech jediným článkem změnil pohled Američanů na AIDS – G.cz
Vyhledávání

Zemřel Larry Kramer, scenárista, který v 80. letech jediným článkem změnil pohled Američanů na AIDS

Larry Kramer, uznávaný americký dramatik a scenárista, zemřel ve věku 84 let. Osudným se mu stal zápal plic, jak médiím sdělili jeho blízcí. Na Oscara nominovaný Kramer se proslavil především v 80. letech, kdy publikoval esej s názvem "1112 a další přibývají", v němž upozorňoval na nebezpečnost tehdy málo probádané a tabuizované nemoci AIDS. Díky jeho článku se naprosto změnil pohled americké společnosti na problematiku HIV i její vliv na LGBTQ komunitu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.5.2020, 11:21

Kramer vs. AIDS

Jméno Larry Kramer vám možná nic neřekne, pokud se tedy nějak hlouběji nezajímáte o historii LGBTQ komunity v USA. Právě tam jde ale o dost zásadní persónu - a to zcela oprávněně. Kramer byl uznávaný dramatik, scenárista a aktivista, který proslul jedním jediným článkem... Nyní, ve věku 84 let, podlehl zápalu plic a zemřel. CNN to řekl jeho přítel a správce jeho pozůstalosti William Shwalbe. "Larry dal světu mnoho, a to jako aktivista i jako spisovatel. Věřím, že jeho dílo obstojí ve zkoušce času a bude s námi žít navždy," řekl Shwalbe.

Kramer je autorem na Oscara nominovaného scénáře filmu Zamilované ženy a rovněž divadelní hry Stejná srdce, kterou HBO v roce 2014 přetavilo do oceňovaného filmu s Markem Ruffalem v hlavní roli. Vůbec nejznámějším Kramerovým počinem je ale esejem s názvem 1112 a další přibývají (1112 and Counting). Zabýval se v něm problematikou HIV a nemoci AIDS, která tehdy byla prakticky neprobádaná a značně stigmatizovaná. Nikdo s tím nechtěl nic mít, média o ní mlčela, úřady ji zcela přehlížely- a gayové jí podléhali po stovkách, protože neměli, jak a kde se léčit nebo alespoň zpomalovat průběh smrtelné nákazy, o HIV a AIDS nic nevěděli.

"Pokud vás tento text nenaštve, nedonutí vás k akci, pokud teď nezačnete bojovat, gayové nemají na této planetě budoucnost," burcoval na začátku 80. let autor v textu, kde mimo jiné kritizoval tehdejšího starostu New Yorku Eda Kocha za to, že proti šířícímu se "moru" nijak nezakročil. A jeho apel padl na úrodnou půdu. Právě jeho text donutil Američany přistupovat k AIDS jinak. V roce 1982 Kramer založil organizaci Gay Men's Health Crisis, která se zabývala prevencí HIV, šířením osvěty i zajišťováním péče pro nakažené a nemocné, a proto je považován za jednoho z prvních aktivistů v boji proti AIDS. Sám Kramer byl HIV pozitivní, prozradil to v rozhovoru z roku 2002.

Bojovníku za práva gayů nyní na sociálních sítích vzdávají hold další výrazné osobnosti americké LGBTQ komunity. "Bůh ti žehnej, Larry. Všichni v LGBTQ komunitě jsou ti zavázáni vděčností," napsal na Twitter moderátor Andy Cohen, první americký moderátor late-night talk show, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci. Kondolence se různí, jádro ale zůstává stejné - Larry Kramer je jedním z lidí, díky kterým je o něco snadnější žít na tomhle světě jako gay a nestydět se za to.

Podobné články

Doporučujeme

Další články