fb pixel Smrtící virus jim rozežíral tělo, ale nikdo nemohl pomoci: Příběhy prvních lidí, kteří zemřeli na AIDS – G.cz
Vyhledávání

Smrtící virus jim rozežíral tělo, ale nikdo nemohl pomoci: Příběhy prvních lidí, kteří zemřeli na AIDS

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V 80. letech se celý svět bál nové neznámé nemoci, která nakonec získala jméno AIDS. Virus HIV byl poprvé zaznamenán v roce 1981, ale lékařská historie zná několik případů lidí, kteří se touto nemocí nakazili dávno před tímto datem…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 22.3.2020, 11:06

Chřipka feťáků

Je obecně známo, že se svět poprvé významněji začal zabývat nemocí AIDS v roce 1981, kdy byl zaznamenám zvýšený počet pacientů z řad homosexuálů, u kterých docházelo ke kolapsu imunitního systému. To ovšem neznamená, že se nemoc z čista jasná objevila až na počátku 80. let. Poslední studie ukazují, že jen ve městě New York musela smrtící choroba zabíjet již od počátku 70. let. Důkladné studování policejních a lékařských záznamů ukazují, že celá 70. léta umírali místní bezdomovci a drogově závislí na tzv. „chřipku feťáků“.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o lidi na okraji společnosti, nebyl zájem se nějak podrobněji zajímat o zdravotní stav těchto osob. Dodnes není přesně jasné, kdy a odkud se začal virus HIV šířit do celého světa, ale odborníci se zhruba shodují, že původem viru sahá pravděpodobně do Afriky. Z úvodní fáze šíření HIV máme několik zajímavých případů lidí, kteří se tímto virem nakazili ještě před jeho prvotním popsáním v roce 1981.

Jedním z nejstarších případů mimo Afriku byl mladý černošský chlapec Robert Rayford, který byl v roce 1968 hospitalizován v nemocnici ve městě St. Louis v Missouri. Šestnáctiletý mladík si stěžoval na vředy, které se mu objevili v oblasti rozkroku a nohou. Kromě toho trpěl dušností a chlamydiovou infekcí – dle popisu lékařů byl mladík zřejmě obětí znásilnění. Na jaře 1969 se Robertův stav začal prudce zhoršovat a šokovaní lékaři zjistili, že dochází k naprostému kolapsu imunitního systému. V květnu 1969 Robert Rayford zemřel na zápal plic. Lékař provádějící pitvu později prohlásil, že nic takové ještě nikdy neviděl. Až v 80. letech došlo k testování tkání, které byly během pitvy odebrány, jenž prokázaly, že Robert Rayford zemřel na AIDS.

Norský námořník nakazil ženu i dceru

Dalším raným případem AIDS byl norský námořník Arvid Noe, pravým jménem Arne Vidar Røed, jehož jméno bylo z počátku nahrazeno pseudonymem, aby nedošlo k prozrazení jeho identiy. Arvid Noe mezi lety 1961 až 1962 jako námořník několikrát navštívil západoafrickou zemi Kamerun, kde častokrát vyhledal společnost místních prostitutek, od kterých se zřejmě nakazil virem HIV. O několik let později si Arvid, tou dobou pracující již jako řidič kamionu, začal stěžovat na úmorné bolesti svalů a čím dál častěji trpěl silnými plicními infekcemi – později se u něj vyvinula demence a motorické problémy.

V roce 1976 Arvid zemřel na AIDS spolu se svou ženou, kterou nakazil a nejmladší dcerou, na kterou nemoc přenesla její matka v těhotenství. O dekádu později bylo potvrzeno, že Arvid i jeho rodina byli nakaženi virem HIV. Vyšetřování ukázalo, že mezi lety 1968 a 1972, kdy pracoval jako kamioňák především v Západním Německu, Arvid pravidelně souložil s místními prostitutkami, které nevědomky přenesly nákazu na své další zákazníky.

Zajímavý je i případ dánské lékařky Grethe Rask, která se virem HIV nakazila zřejmě již v roce 1964, kdy nezištně pomáhala místní obyvatelům v klinice v Kongu. Vzhledem k primitivním podmínkám, které v nemocnici panovali, se Grethe pravidelně dostávala do kontaktu s krví pacientů, od kterých se nakazila smrtícím virem. V roce 1974 se její do té doby dobrý zdravotní stav začal prudce zhoršovat – brzy přišly silné průjmy, slabost a významný úpadek hmotnosti. I když se vlivem léků její zdravotní stav mírně zlepšil, v roce 1977 začal její imunitní systém kolabovat a o rok později lékařka zemřela na zápal plic v Dánsku. O 10 let později potvrdili vědci, že Grethe skutečně zemřela vlivem nakažení virem HIV.

Podobné články

Doporučujeme

Další články