Ze sjezdu KDU-ČSL: Konec Bělobrádkovy éry. V čele strany ho nahradí Marek Výborný, který porazil Jurečku – G.cz
Vyhledávání

Ze sjezdu KDU-ČSL: Konec Bělobrádkovy éry. V čele strany ho nahradí Marek Výborný, který porazil Jurečku

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Novým předsedou KDU-ČSL se stal poslanec Marek Výborný, který ve druhém kole porazil Mariana Jurečku. Ve vedení strany tak nahradil Pavla Bělobrádka, který byl ve funkci předsedy dlouhých 8 let.

Martin Miko
Martin Miko 29.3.2019, 16:51

Novým předsedou KDU-ČSL je poslanec Výborný

Doposud byl předsedou lidovců Pavel Bělobrádek, který stál v čele KDU-ČSL celých 8 let. V rámci hlasování na celostátním sjezdu strany se v Brně sešlo 400 delegátů z celé republiky, kteří nakonec rozhodli ve prospěch Marka Výborného. Rozhodovalo se ze čtyř kandidátů, jelikož se Bělobrádek rozhodl, že se bude raději věnovat rodině. V rámci svého posledního předsednického projevu se vyjádřil k tomu, že lituje spolupráce s Andrejem Babišem v Sobotkově vládě a rovněž politoval projekt koalice s hnutím STAN. Věří však, že příští předseda KDU-ČSL stranu zvedne a zvedne k lepším výsledkům.

Do poslední chvíle však nebylo jasné, kdo bude favoritem ve vnitrostranickém hlasování. Ze čtveřice ve složení Marek Výborný, Marian Jurečka, Jaroslav Vlach a Jan Bartošek se nakonec do druhého kola volby dostali Jurečka s Výborným. Bývalý ministr zemědělství Jurečka obdržel 118 hlasů a poslanec Marek Výborný dokonce 176 hlasů, takže byl jasným favoritem a nakonec se mu podařilo zvítězit s 256 hlasy.

Poslanec Marek Výborný pochází z Heřmanova Měštce na Chrudimsku a před vstupem do politiky pracoval jako středoškolský pedagog. Je synem bývalého ministra a soudce Ústavního soudu ČR Miloslava Výborného.

A tady čtěte našeho průvodce brexitem, kterému porozumí i volič SPD.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu