Čtyři zlata v řadě
Sovětský tým získal předchozí čtyři hokejová olympijská zlata, tedy bez přestávky již od roku 1964, přičemž od roku 1968 neprohrál ani jeden olympijský hokejový zápas. Tři dny před začátkem her v Lake Placid Sověti porazili americký tým 10:3 v exhibičním utkání v Madison Square Garden v New Yorku. Američanům prohru však málokdo vyčítal. Průměrný věk hráčů byl koneckonců pouhých 22 let.
Americký tým však brzy umlčel své odpůrce a prošel úvodním kolem hry bez porážky, se čtyřmi vítězstvími a jednou remízou. Sověti však podle očekávání zůstali neporaženi, s pěti vítězstvími.
Sovětská převaha
V pátek 22. února odpoledne se američtí „amatéři“ a sovětský dream team sešli v zápase před desetitisícovým davem. Již po první třetině vyhroceného utkání byl stav nerozhodný 2:2. Ve druhé třetině se podráždění Sověti vytasili s novým gólmanem Vladimirem Myškinem a zápas naklonili na svou stranu.
Sověti ve druhé třetině dominovali, přestříleli Spojené státy 12:2 a ujali se vedení gólem Alesandra Malceva. V poslední třetině se však stalo nemožné a americký mladý tým skóre otočil, do konce však zbývalo ještě 10 minut hry.
Zázrak na ledě
Američané se drželi a brankář Craig předvedl několik báječných zákroků. Když do konce zápasu zbývalo pět sekund, Američanům se po intenzivním tlaku konečně podařilo dostat puk ze svého pásma a publikum začalo odpočítávat poslední vteřiny. Když zazněl závěrečný klakson, hráči, trenéři a funkcionáři týmu se v bouřlivých oslavách nahrnuli na led.
Takzvaný „Zázrak na ledě“ byl víc než jen olympijský úspěch. Pro mnoho Američanů šlo o ideologické vítězství ve studené válce, nabývající podobného jako berlínský letecký most nebo přistání Apolla na Měsíci. Po zápase prezident Carter zavolal hráčům, aby jim poblahopřál, a miliony Američanů strávily páteční večer v radovánkách nad obdivuhodným triumfem.
Zdroj: History, Wikipedia