fb pixel „Otec ledního hokeje“: Kanaďan James Creighton uspořádal historicky první zápas ledního hokeje v uzavřené hale – G.cz
Vyhledávání

„Otec ledního hokeje“: Kanaďan James Creighton uspořádal historicky první zápas ledního hokeje v uzavřené hale

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35162630

3. března roku 1875 se v Montrealu konala veřejná historická premiéra utkání ledního hokeje v hale. Po týdnech tréninku na kluzišti Victoria se svými přáteli uveřejnil 3. března montrealský občan James Creighton ve vydání Montreal Gazette inzerát, že „dnes večer se bude hrát hokej na kluzišti Victoria mezi dvěma devítkami vybranými z řad členů“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.3.2023, 13:18

Hokej na trávě

Před přesunem do haly byl lední hokej příležitostnou hrou pod širým nebem, bez stanovených rozměrů ledové plochy a bez pravidel týkajících se počtu hráčů na každé straně. Kluziště „Victoria Skating Rink“ bylo vcelku útulnou ledovou plochou, takže Creighton omezil týmy na devět hráčů v každém týmu.

Hokej, který se tradičně hrál na trávě s holí a míčkem, má své kořeny ve starověkém Řecku, Egyptě a Persii. V této podobě se hra rozšířila na sever do Evropy a poté na západ do Ameriky a dodnes je populární na jižní polokouli i v Severní Americe, kde se nazývá „field hockey“.

Bruslení

Domorodí obyvatelé Severní Ameriky však hráli hry s holí a míčem dávno předtím, než Francouzi a Angličané překročili Atlantik. Kmeny Čerokíjů, Odžibvejů a Mohawků měly různé názvy pro to, co Francouzi označili jako „lakros“, stejně jako třeba Irokézové žijící v Quebecu.

Mezitím se v Evropě v 17. a 18. století zpopularizovalo bruslení na nabroušených zvířecích holeních kostech a mezi hry, které se hrály na ledě, patřila holandská verze golfu a irská hra s hokejkou a míčem „hurling“.

Lední hokej

Lední hokej byl zpočátku považován za příliš nebezpečnou hru, protože míček se na ledě obtížně ovládal. Při hře v Montrealu v roce 1875 byl míček nahrazen dřevěným kotoučem, který dnes známe jako puk. U kotouče byla menší pravděpodobnost, že vyletí z ledu, a byl méně nebezpečný pro hráče i diváky.

Creighton také zavedl rané pravidlo o ofsajdu, které nařizovalo, že hráč s pukem nesmí přihrávat dopředu. Následující den přinesl deník Montreal Gazette zprávu, že první hokejový zápas na kluzišti Victoria přilákal 40 diváků.

Lední hokej se poté v Montrealu rozmohl a v roce 1877 Creighton vydal pravidla hry, známá jako Montreal Rules. V Kanadě se rozhořela dnes již legendární národní vášeň pro lední hokej a nový sport se začal šířit po celé zemi.

O mnoho let později, v roce 1994, byl kanadským parlamentem schválen zákon C-212, díky kterému se lední hokej stal oficiálním zimním sportem Kanady. Lakros, jenž byl kanadským národním sportem od roku 1859, zůstal oficiální letní hrou.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články