fb pixel Zahulíme, odhlasujeme: OSN vyřadila marihuanu ze seznamu nejtěžších drog, už je na stejné úrovni s kokainem – G.cz
Vyhledávání

Zahulíme, odhlasujeme: OSN vyřadila marihuanu ze seznamu nejtěžších drog, už je na stejné úrovni s kokainem

Zdroj: By Pablo Flores - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=642367

Už včera během dne jste se mohli dočíst, že Organizace spojených národů vyřadila ze seznamu těch nejtěžších drog, tedy ze Seznamu 4 úmluvy OSN. Ale zůstala na Seznamu 1. Znamená to, že tráva už není podle mezinárodní organizace na stejné úrovni s heroinem, ale nově je na stejném levelu s kokainem. Progres!

Jan Studnička
Jan Studnička 4.12.2020, 11:45

Marihuana a zákon

Legislativní hrátky s marihuanou jsou letitou zábavou vlád a panovníků. Možná nejstarší zákaz kouření, pití a pojídání marihuanových produktů pochází z blízkého východu čtrnáctého století. V devatenáctém století například při své invazi do Egypta zakázal marihuanu Napoleon, protože byl znepokojen tím, že se jeho vojákům úplně nechce nic moc dělat, když stráví celé odpoledne tím, že kouří hašiš.

Zvlášť v poslední době je marihuana velkým tématem pro Spojené státy, protože ty mají s marihuanou spojené světlé i temné chvíle dvacátého století. Teď, když se ve velkém řeší rasová nerovnost ve Státech, někteří historikové nebo prostě jen marihuanoví nadšenci, připomínají, že v Americe sloužil zákaz marihuany původně jako legislativní kladivo na černou a latino část populace, která měla kouření trávy ve větší oblibě než jejich bílí sousedé. Taky jsme ale za Atlantikem viděli během poslední dekády postupnou legalizaci nejdřív lékařské a následně i rekreační marihuany.

V Česku máme k marihuaně komplikovaný vztah, tradičně vedeme evropské žebříčky v počtu uživatelů. Obzvlášť mezi studenty. V roce 2015 jsme v demografické skupině mezi patnácti a čtyřiatřiceti lety vedli téměř dvojnásobně oproti evropskému průměru - téměř polovina populace v téhle skupině měla s trávou zkušenosti. Naše vláda je oproti tomu poměrně konzervativní. Teprve nedávno se legalizoval prodej léčebného konopí do lékáren. V malém a drahém.

Tráva v OSN

Jak už bylo řečeno, marihuana byla odstraněna z výčtu těch nejsilnějších drog OSN. Jako je třeba heroin nebo jiné opiáty. Ale zůstala na seznamu 1, což znamená, že je pořád pod mezinárodní kontrolou. Vyřadit konopí ze “Čtyřky” doporučila loni Světová zdravotnická organizace… když ještě měla na podobné hovadinky čas.

O výmazu ze seznamu 4 hlasovala komise členských zemí. Pro bylo sedmadvacet hlasů, proti pětadvacet a jedna země se zdržela hlasování. Jo a hlasovalo se tajně, takže na které straně drogové barikády stála Česká republika se můžeme jenom dohadovat. Schválně nám napište do komentů, co si myslíte vy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články